Kubík 25+4 t.t.

Kubík Náš příběh se začal odehrávat v únoru 2014, kdy jsme se s manželem rozhodli pořídit dceři Aničce (*10/2012) sourozence. V té době mi bylo 31 let, co kdyby to hned nešlo, tak ať děti mezi sebou nemají příliš velký věkový rozdíl. Nicméně už za měsíc koncem března jsem tušila, že asi na dvě čárky na těhotenském testu…

Details

„Ucpané“ slzné kanálky u novorozenců

Slzy jsou pro člověka velmi důležité. Chrání oko před poškozením. Pokud máme slz nadbytek, otravují nám život. Pokud jich je nedostatek, oko palí, řeže a jestliže se stav neřeší, může dojít k trvalému poškození oka. Strašná představa pro dospělého a ještě horší pro malé dítě. Přesto mnoho novorozenců trpí neprůchodností slzných cest. Jaká je pomoc?

Details
nhl_a1234

Skolióza

Skolióza je trojrozměrná deformita páteře, která nejvíc ohrožuje v dětském věku. Jaké jsou aspekty její léčby a na co si dát pozor…

Skolióza znamená pro řadu rodičů malých dětí velkého strašáka. Slovo trojrozměrná deformita znamená, že páteř, která má být normálně z pohledu zezadu či zpředu rovná je deformovaná, tedy zakřivená do oblouku k některé straně. Současně je ale deformovaná i při pohledu zboku. Zdravá páteř má mít určitou míru zakřivení při pohledu zboku, nicméně při skolióze je toto zakřivení menší nebo větší vzhledem k normálu. K tomu všemu ještě páteř do některé strany rotuje kolem své osy.

Details

Retinopatie nedonošených

obr-4

Retinopatie nedonošených (ROP) je vazoproliferativní onemocnění, které postihuje většinou předčasně narozené a nezralé děti s porodní hmotností pod 1500g, které se narodily před 32. gestačním týdnem a z důvodu respirační a oběhové insuficience je prováděna oxygenoterapie. ROP probíhá ve dvou formách: akutní a chronické. Akutní forma je charakterizována narušením vaskulogeneze nezralé sítnice. Chronický pozdní vývoj je charakterizován tvorbou retinovitreálních fibrovaskulárních membrán, které mohou svojí trakcí způsobit totální nebo parciální odchlípení sítnice, ektopii makuly apod. Strukturální změny na očním pozadí pak určují míru funkčního postižení zraku. Onemocnění má v 60% až 80% sklon ke spontánní regresi bez významnější trvalých anatomických a funkčních následků. Přibližně 10% až 30% dětí s ROP je postiženo závažnými jizevnatými změnami. Přestože je ROP oboustranné onemocnění, průběh a postižení očí je často asymetrické. .

Details