Odstavování chce čas a trpělivost

Z vašeho miminka už je téměř dvouleté batole, ale mléko od vás mu stále chutná. Jak přestat kojit, aby to nezpůsobilo vám ani vašemu drobečkovi problémy?

Na to sice existuje spousta fundovaných pouček a rad lékařů i zkušených maminek, ale všeobecný recept, jak a kdy co nejefektivněji odstavit batole od prsu, neexistuje. Každé miminko má totiž své individuální potřeby a každá maminka jiné fyzické předpoklady a představy o ukončení kojení. Je možné pouze definovat určité zásady, jak postupovat, aby proběhlo odstavování co nejpříjemněji. Mateřské mléko je nepochybně to nejlepší, co můžete svému děťátku už od narození dát. A nejde jen o nenahraditelnou výživnou hodnotu. Kromě dodávání velkého množství živin a látek zvyšujících obranyschopnost, je kojení i jedinečnou možností, jak vytvořit a upevňovat citový vztah mezi vámi a vaším děťátkem a jak uspokojit jeho citové potřeby. Proto byste měla pečlivě zvážit, kdy a jak svého drobečka o jedinečný nápoj a příjemné chvíle připravíte.

Details

Budějovická nemocnice má vlastní banku, uchovává v ní mateřské mléko

Pro předčasně narozené děti slouží v budějovické nemocnici banka mateřského mléka. V Česku je jich jen šest. Potřeba darovaného mateřského mléka pro novorozence roste, proto lékaři vítají nové dárkyně.

JOB45d721_profimedia_0004030036

Mléko z mléčné banky v budějovické nemocnici dostávají především nedonošení novorozenci, ale i další narozené děti, jejichž matky nemají z různých důvodů dostatek vlastního mléka. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Malá Veronika spěchala na svět tak rychle, že po narození v českobudějovické porodnici vážila pouhých 550 gramů. K obavám její maminky o přežití a zdraví extrémně maličké dcerky narozené předčasně už v šestém měsíci těhotenství se mísil i strach o její výživu.

V šestinedělí jsem ještě měla trochu vlastního mateřského mléka, ale pak jsem o něj přišla. Verunka proto začala dostávat mléko z místní banky mateřského mléka. Prospívá jí tak, že po třech měsících našeho společného pobytu na novorozeneckém oddělení váží už 1 430 gramů,“ svěřila se Veroničina maminka Eva Volemanová z Tábora.

Details

Pozor na sůl v dětském jídelníčku, může vážně poškodit zdraví

PET3815e7_hranolSůl rozhodně není nad zlato. Tím, že rodiče naučí děti na slanou chuť už od raného dětství, se potřeba soli u dětí postupně zvyšuje. Vést může k obezitě a hypertenzi, které jsou základem kardiovaskulárních onemocnění už v mladém dospělém věku.

Průzkum stravovacích zvyklostí dětí ve věku do tří let, který si letos zorganizovalo Poradenské centrum Výživa dětí, přinesl neradostné zjištění. Už ve věku půl roku má nadbytek sodíku ve stravě 80 procent dětí. Ve věkové skupině 1 až 1,5 roku je to 95 procent dětí, starší děti už překračovaly doporučené množství sodíku všechny.

„Tím je položen základ špatného trendu, který velmi negativně působí na zdravotní stav dětí. Zátěž pro srdce a kardiovaskulární systém je zpravidla tak velká, že už u dětí školního věku lékaři často diagnostikují vysoký krevní tlak. Diagnózy, které se dříve objevovaly v pokročilém dospělém věku, se tak přesouvají do stále nižších věkových skupin,“ upozorňuje docentka Zuzana Urbanová, dětská lékařka a kardioložka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Details

Kojení předčasně narozených dětí

Přestože Vaše děti přišly na svět i o pár měsíců dříve, mohou být kojeny. Je ale pravda, že ne úplně každé mamince se podaří své předčasně narozené miminko kojit. Ne každá maminka má pro těžší začátky v kojení dostatek rodinné podpory, která je velmi důležitá. Pokud je maminka na všechno, i emočně sama, nemá smysl, aby se nechala trýznit pocitem, že jako nekojící maminka selhala. Stejně tak je velice důležité pečlivě zvážit všechny životní priority. Někdy je rehabilitace a zajištění zdravého vývoje předčasně narozeného miminka pro rodinu tak náročné, že na pozdní zahájení kojení mamince a rodině již nezbývají síly

Details