5x o dětské pokožce

Miminkovské potřeby se dobře prodávají. V regálech se hromadí přípravky zaměřené na dětskou pokožku a předhánějí se v přitažlivosti obalů i intenzitě vůní. Výrobci správně předpokládají, že maminky sáhnou po těch nejhezčích a nejvoňavějších. Ale chcete-li dopřát miminku kvalitní péči, na vůně a krabičky nedejte.

Snad každá nastávající maminka se kromě výprav za dětskými oblečky chodí kochat nejen pohledem, ale i čicháním k nejrůznějším dětským krémíkům, olejíčkům, šamponům… Ve snaze mít co nejlépe zaopatřené, čisté a voňavé novorozeňátko mnohdy nakoupí arzenál přípravků dohromady dražších než všechny pořízené dupačky a bodíčka. Většinou zbytečně. Miminka, zvlášť zpočátku, mají úplně jiné potřeby.

Details

Proč miminko pláče?

Dětský pláč je forma komunikace mezi miminkem a rodičem. Malé dítě nemá žádný jiný způsob, kterým by se mohlo vyjádřit. Miminko vás pláčem určitě nechce naštvat, ani poslat na psychiatrii. Tímto projevem vyjadřuje pouze svoje přání.

Pokud máte pocit, že netušíte, co chce vaše dítě říci, zkuste se prostě řídit svým mateřským instinktem. Anebo několika radami.

Tou nejčastější příčinou je samozřejmě hlad, takže každá matka nejdříve své dítě nakrmí. Pozor ale, ne každý pláč musí nutně znamenat, že chce miminko jíst.

Pokud kojíte, tak nekojte jako o závod a nenechte se zmást tím, že se pokaždé, když mu dáte prs, napije. Budete-li krmit příliš často, situaci tím jenom zhoršíte a miminko bude mít koliku, průjem nebo začne zvracet.

Details

Jak se koupe v kyblíku?

kyblikObvykle, a to už po několik generací, se ke koupání miminek používá klasická vanička. Mamince ještě v porodnici informace o koupání podrobně vysvětlí zdravotnický personál a po příchodu domů by už vše mělo jít hladce a bez problémů. Ale ne vždy je to tak.

Někteří mrňouskové se ve vaničce necítí příjemně, jsou nespokojení a celé koupání propláčou. Mají totiž pocit ohrožení, je to pro ně nová a nepříliš příjemná poloha, která se diametrálně liší od té v maminčině bříšku.

Miminka se mohou bát, když je nutíme být v poloze pro ně nepříznivé. Jsou strnulá a z relaxu, který by měla koupel navodit, se stává pro maminku boj s časem, jak co nejrychleji děťátko umýt.

Je nesmírně důležité, aby se stal z koupání příjemný rituál, a to nejen pro rodiče, ale zejména pro dítko. Proto – pokud se vaše miminko necítí při koupání bezpečně, je mrzuté, plačtivé a nespokojené – vyzkoušejte ho vykoupat v kyblíku. U nás ještě stále jde o poměrně novou záležitost, ale maminky, které ho vyzkoušely, mají převážně pozitivní ohlasy.

Details

Preventivní prohlídky u pediatra zajišťují všestrannou lékařskou péči

323968-gallery1-t7hvrNarození dítěte je mimořádnou událostí v každé rodině. Zejména první dny, týdny a měsíce života dítěte vyžadují od rodičů úzkostlivou péči a pozornost. Z hlediska lékařské péče se řídí Česko vyhláškou o preventivních prohlídkách vydanou Ministerstvem zdravotnictví. Ta přesně stanovuje obsah preventivních prohlídek u praktických lékařů pro děti a dorost. Na rodičích je vybrat svému dítěti pediatra a ve spolupráci s ním o zdraví dítěte důsledně dbát.

Poprvé absolvuje novorozenec všeobecnou preventivní prohlídku zpravidla do tří dnů po příchodu z porodnice. Někteří pediatři provádějí tuto prohlídku přímo v domácím prostředí dítěte. Lékař dítě celkově klinicky vyšetří a posoudí jeho zdravotní stav. Od rodičů pak převezme propouštěcí zprávu z porodnice.

Details