JUP4064d0_3

Matyáš: Máma se mě nesměla dotknout

Vezměte do ruky dvě čtvrtkilové kostky másla a potěžkejte si je. Tak přesně tolik jsem vážil, když jsem se loni v dubnu narodil. Takový malý, křehký, jen 490 gramů. Ale prosím, neříkejte o mně, že jsem chudáček, naši to nemají rádi. Prostě jsem se jen narodil dřív, jak říká moje máma Petra Hlaváčková.

Okolnosti, za kterých přišel na svět malý Matyáš, byly hodně dramatické. Více se dozvíte z jeho „vyprávění“:

Ano, jsem nedonošený, dokonce extrémně. Narodil jsem se ve 24. týdnu, což je hranice, kdy už je dítě natolik zralé, že má smysl ho zachraňovat. Ale zralé ještě neznamená dozrálé. „Váš Matyáš je bojovník. Sám jsem nevěřil, že to všechno přežije,“ řekl mámě pan primář, když jsem 135 dní po porodu opouštěl nemocnici.

Bydlím v Milevsku s tátou Mirkem, mámou Petrou a jejím prvním synem Míšou. Oba rodiče už mají děti z předchozích vztahů, ale spolu jim to pořád nešlo. Než jsem se narodil, dopadlo to pokaždé špatně, máma pětkrát potratila a už se smiřovala s tím, že jí další dítě není souzené. Chtěla s tátou zkusit i umělé oplodnění, ale najednou zjistila, že čeká mě.

„První tři měsíce jsem jenom ležela a nadávala, že tloustnu,“ vzpomíná máma. Bála se o mě a doufala, že tentokrát to skončí dobře. Upřímně řečeno, stihla to jen o fous. Měl jsem se narodit na začátku srpna, ale už 7. dubna jsme museli kvůli porodním příznakům do nemocnice.

Details
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Matyášek narozený ve 24. týdnu těhotenství, s váhou 490 g

Bylo to již několikáté těhotenství. Ta předchozí jsem vždy samovolně potratila. Po druhém velkém potratu nám bylo doporučeno, abychom podstoupili genetické vyšetření v Českých Budějovicích. Díky výsledkům jsme se dozvěděli, že u nás nebyla nalezena žádná mutace genů, a tak jsme se pokoušeli dál otěhotnět přirozenou cestou. Po šesti neúspěšných měsících snažení jsme se rozhodli, že podstoupíme umělé oplodnění.

Objednali jsme se tedy na specializované pracoviště. Na první schůzce nám odebrali krev a vysvětlili nám, co nás bude v dohledné době čekat. Domluvili jsme se, kdy přijedu na první pokus. Ten jsem sice podstoupila, ale bez úspěchu. Při kontrole a přípravě na druhý pokus nám bylo řečeno, že není ten pravý čas a oplodnění jsme museli odložit na další měsíc. Nevzdali jsme to a zkoušeli jsme to dál i sami. Na kontrolu jsem měla přijet po menstruaci, která stále nepřicházela, a tak jsem si došla ke svému gynekologovi, který mi řekl, že jsem těhotná!

Mezi svátky jsem obdržela těhotenskou knížku a pan doktor mi vypočítal termín porodu, který připadal na 5.8.2011 a druhý na 7.8.2011. Modlila jsem se, aby bylo vše v pořádku. První tři měsíce, které jsou nejrizikovější, ale i dál po celou dobu jsem měla strach, aby se něco nestalo.

Do 23.tt jsem byla v pořádku.

Details
Adamek_

Adámek 24+2tt. 650g

Dobrý den milé maminky, ráda bych se s vámi podělila o náš příběh. S manželem jsme si přáli miminko. Otěhotněla jsem bez problémů a na potomka jsme se velmi těšili. Ze začátku těhotenství mi bylo hodně zle, ale gynekolog mě nechtěl nechat doma, protože těhotenství není nemoc, a tak jsem první trimestr chodila dále do práce. V lednu 2009 jsem požádala svého obvodního lékaře, zda by mi nevypsal neschopenku. Pracuji ve zdravotnictví a nechtěla jsem zůstávat v infekčním prostředí. Od 4. měsíce mi bylo lépe, nevolnosti ustaly, konečně mi začalo růst bříško a já jsem si těhotenství začala užívat. 17. února nám na 3D ultrazvuku řekli, že to bude chlapeček a vše je v naprostém pořádku. Měli jsme velkou radost.

Details
Lenička ve 12. měsících

Příběh Leničky narozené ve 24. týdnu těhotenství

Náš příběh začal dnem, kdy jsem nastoupila v 16. týdnu těhotenství do nemocnice s hrozícípotratem a později hrozícím předčasným porodem.Těch pár týdnů v nemocnici s děsivou představou, jestli se mi miminko narodí bylo hrozných. Dny plné strachu z každého ultrazvuku byly pro mne děsivé.Ode dne, kdy jsem tam nastoupila se celý můj stav den ode dne jen zhoršoval. Nikdy pro me neměli lékaři na UZ dobrou zprávu, že by se moje těhotenství “uklidnilo“. Pro mne špatné bylo, že jsem už zažila potraty a dva dokonce ve vyšších stádiích těhotenství, takže jsem věděla,co mě může čekat.

Details