Snílek a Dobruška

Za osmero loukami a osmero poli zafoukal jemný větřík. Ve slunci se na větrném závoji zatřpytil malý padáček pampelišky. Na padáčku viselo semínko. Kdyby se člověk podíval blíž, zjistil by, že to není semínko, ale malé miminko.

O spoustu mávnutí motýlích křídel dál se v zářivě bílé lilii narodilo semínko. Zrálo a zrálo, převlékalo si zelené šatičky za hnědé a potom z lilie vypadlo. Letělo vzduchem, až nakonec dopadlo na zem. Byla mu zima, a tak se zavrtalo do země, aby se zahřálo a nefoukalo na něj. V hlíně bylo teplíčko a semínku se začaly klížit oči. Zívlo, vytáhlo hedvábný polštářek a usnulo.

Details

Jak skřítek Jahodníček vařil marmeládu

Jak skřítek Jahodníček vařil marmeládu

Víte, kdo je Jahodníček? Nevíte? Já to také nevěděla. Je to skřítek, který žije pod jahodovými lístky. Je moc hodný, protože se stará o jahůdky, aby krásně vykvetly, vyrostly a dozrály. Navíc z nich dělá výbornou marmeládu. Vždycky, když roztaje sníh, začne Jahodníček každou rostlinku opečovávat. Třeba tím, že ji narovnává a myje lístky. Když přilétne včelička, tak jí zas podrží květ, aby ho hezky opylovala a mohla se udělat zelená jahoda, která dozraje a bude z ní červená jahůdka.

Details

Skřítci domácí – úvod a 1. kapitola

Jak se zrodili skřítkové

Když byla Světlana malá, milovala pohádky. Maminka jí je čítávala před spaním, ale nejraději Světlana měla, když si je spolu vymýšlely. Nejčastěji to byly pohádky o skřítcích. Prováděli různé lotroviny, prožívali dobrodružství a Světlana v duchu s nimi.

Postupně Světlana rostla a začala k vymyšleným pohádkám malovat obrázky. Šlo jí to dobře, malovala moc hezky a tak se stalo, že její skřítkové z kreseb začali v noci ožívat. Bohužel, nebo možná bohudík je viděla a slyšela jenom ona. Povídala si s nimi, ale bylo jí líto, že se o tu radost s nadpřirozenými bytůstkami nemůže podělit s nikým dalším.

Details

Skřítkové se připravují na zimu

Skřítkové se připravují na zimu – čtvrtá kapitola Skřítkové, kteří žijí u panelových domů, se několikrát v roce scházejí. Nejčastěji to bývá na jaře, kdy zjišťují, jak který přežil zimu. V létě jen tak po skupinkách, podle situace a událostí. Na podzim zase zjišťují, jestli se nějaký nový skřítek nepřistěhoval. Buď dobrovolně po dlouhé namáhavé…

Details