Štěpán a Kryštof, narozeni 28+0 tt

Nikdy nezapomenu na chvíli, kdy jsem šla ke gynekologovi, že jsem asi těhotná, a on mi oznámil, že jsou tam dva zárodky. Byla jsem strašně v šoku, a ještě dva měsíce jsem se z této zprávy snažila vzpamatovat. Manžel byl z té zprávy nadšen. Vůbec jsem ho nechápala. Těhotenství probíhalo v pořádku, a až na občasné zvracení, jsem se…

Details

Valinka 28tt. 1180g

Dobrý den, příběhem mojí dcer y Valerie bych chtěla trochu povzbudit maminky, kterým se miminka narodila předčasně.

Vše začalo kontrolou na pohotovosti ve 23+ 6 tt. Zajela jsem si pro jistotu na pohotovost, protože jsem celý den cítila málo pohyby a tvrdlo mi břicho. Po prohlídnutí lékařem mi bylo řečeno, že se začínám otevírat a proto je nutná hospitalizace. Trochu jsem z toho byla v šoku. Týden před tím jsem byla u svého gynekologa na prohlídce a vše bylo v pořádku. Hned po přijetí mi nasadily kapačku. Po týdenním pobytu v nemocnici už jsem myslela, že půjdu domů. A další rána. Musela jsem na cerkláž (zašití děložního hrdla), kvůli hrozícímu předčasnému porodu. Tak jsem jela na sál a bála se o miminko, aby mu narkóza nic neudělala. Po zašití už jsem musela zůstat jen upoutána na lůžku, max. na záchod a do sprchy a brala jsem spoustu léků na udržení miminka. Takhle jsme to vydrželi s miminkem měsíc.

Pak mi začaly večer kontrakce, které mi rozháněli kapačkami, aby ustaly. Jenže kontrakce spíše zesilovaly, než že by ustávaly. Ráno po vizitě mi bylo uděláno vyšetření. Steh, který mi udělali na udržení, se začal prořezávat. Tlačila na něj bublina plodové vody, která mi po kapkách začala odtékat. Primář se rozhodl pro převezení do Olomoucké nemocnice, kde jsou pro případ předčasného porodu vybaveni. Čekala jsem na záchranku s obavami, co bude dál.

Po příjezdu do Olomouce jsem byla převezena na příjem, kde po mě chtěli potřebné informace. Myslela jsem si,  že mě tedy přijmou, vyšetří a řeknou, co bude dál. K vyšetření jsme se už ale nedostaly, protože mi praskla plodová voda. Přišel lékař, aby mi udělal UTZ a zjistil polohu miminka. To mělo příčnou polohu, takže jsme museli na sál okamžitě, aby děloha miminko nesevřela. Bříško už jsem neměla po odtoku plodové vody téměř žádné a na sále jsem se klepala strachy, co bude.

Details
PET3e69ac_Kacenka

Kačenka vážila při porodu 600 gramů, ve dvou letech jí objevili nádor

Manželka nemohla naši dceru donosit, protože se jí v těle přestala vyvíjet a ohrožovala její život. Když se Kačenka předčasně narodila, vážila 600 gramů. Přežila. Jenže po dvou letech nás zasáhl další blesk: doktoři u dcery objevili nádor. Čtenář Tomáš napsal další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Jeden pošmourný únorový pátek roku 2007. Jdu do práce jako obvykle, manželka ve 28. týdnu těhotenství míří na kontrolu k obvodnímu lékaři s opuchlinami a bolestí v pravém podžebří.

Kolem poledne telefonát: „Ještě mě posílají na gynekologii do nemocnice. Pro jistotu.“

 

Žena v ohrožení života

Ve dvě letím za manželkou do nemocnice a čekám u dveří, ze kterých vychází lékař. „Vaše žena je v ohrožení života. Dítě se musí vyjmout, jeho život je až na druhém místě. Už jsme domluvení s krajskou nemocnicí, kam bude Vaše žena převezena a proveden císařský řez. Pokud bychom dítě nevyjmuli dnes, nemuseli by to oba do zítra přežít.“

Diagnóza: Hellp syndrom. Dítě se před několika týdny přestalo vyvíjet a teď „zabíjí“ matku. Příčina neznámá.

Details