Rodičům předčasně narozených dětí chybí informace, kde hledat pomoc

Dětí, které se narodí předčasně, přibývá. Roste tedy i počet rodin, které potřebují odbornou pomoc. Navzdory špičkové neonatologické péči bojují stovky těchto dětí s různými typy postižení. Například v Moravskoslezském kraji fungují více než dvě desítky zařízení pro ranou i navazující péči, největším problémem je ale dostat potřebné informace k rodičům. Chystané škrty ve státním rozpočtu navíc vyvolávají obavy, zda neziskovky v příštím roce nepřijdou o dotace.

Natálka vážila 790 gramů, Karolinka 940. Dvojčátkům chybělo více než čtvrt roku vývoje – přišla na svět ve 27. týdnu, jen minutu po sobě – jedna z nich ale měla od počátku větší smůlu. „Natálka měla právě to krvácení do mozku, Karolinka ho neměla, ale zase nás uklidnili tím, že to je stabilizované,“ vzpomíná otec děvčátek Petr Oźog. Rodiče pak putovali s dětmi po odborných lékařích a pomoc našli i díky náhodnému kontaktu na centrum Salome.

Details

Příběh paní Ludmily nar. 1942 s váhou 900g

Narodila jsem se v roce 1942, v prvním týdnu sedmého měsíce. Maminka měla v těhotenství těžkou žloutenku, což bylo asi příčinou mého předčasného narození. Vážila jsem asi 900g, na klasických vahách s miskami. Podle prognóz pana doktora jsem měla žít tři dny, maximálně týden. Všechno bylo jinak zásluhou naší babičky, která mě tzv. „dopékala“ v troubě vytopených kachlových kamen.

Details

Dětská mozková obrna

Dětská mozková obrna (DMO; cerebral palsy, CP) je zastřešující pojem pro označení skupiny chronických onemocnění charakterizovaných poruchou kontroly hybnosti, která se objevuje v několika prvních letech života a u která se zpravidla v dalším průběhu nezhoršuje.
Označení dětská vyjadřuje období, kdy nemoc vzniká, pojem mozková vyjadřuje skutečnost, že příčina poruchy je v mozku, pojem obrna vyjadřuje, že jde o nemoc způsobující poruchu hybnosti těla. Pod pojem DMO nepatří poruchy hybnosti způsobené onemocněním svalů ani periferních nervů. Příčinou špatné kontroly hybnosti a vadné postury (držení) trupu a končetin je u DMO porucha vývoje nebo poškození motorických (hybných) oblastí mozku.

Details

Život s Terezkou

Knížka o životě Terezky s mozkovou obrnou, odpovědi a otázky jejích rodičů Proč a jak kniha vznikla? Víte, ta kniha vznikla spontánně… Skoro dva roky jsem si říkala, že by  chtělo napsat knihu. Když Vás čím dál častěji zastavují lidé na ulici a ptají se, jaké to je, když máte dítě na vozíku, když chtějí…

Details