Nedonošené děti jsou v Hradci v novém, mají boxy i mléčnou kuchyňku

Nedonošené a nemocné novorozence budou od nynějška hradečtí lékaři léčit na zrekonstruované jednotce intenzivní péče. Fakultní nemocnice za ni vydala zhruba 11,5 milionu korun. Ročně tam zachrání přes 500 novorozených dětí.

TUU4a46f4_161039_500748

Inkubátory, boxy s veškerým potřebným vybavením i mléčná kuchyňka čekají ve zbrusu nových prostorách hradecké fakultní nemocnice na nedonošená miminka, novorozence po operacích nebo s vážnými infekčními chorobami.

Details

Předčasně narozená Eliška vs. donošená Adélka

Dobrý den,

po přečtení některých z příběhů jsem se rozhodla podělit se i já o ten svůj. Jsou vlastně dva, ale plynně na sebe navazují. Je to příběh mých dvou dcerek, z nichž jedna se narodila nedonošená, druhá sice donošená, ale těžce nemocná. Svým příběhem chci říct, že někdy mají donošené děti horší start do života než ty nedonošené.

Moje první těhotenství bylo vymodlené. Když mi bylo 24 let, našli mi lékaři na děloze velký myom a těhotenství prakticky vyloučili. Proto když jsem ve svých 27 letech prakticky spontánně otěhotněla, byla jsem v sedmém nebi. Téměř okamžitě jsem zůstala doma z práce pro rizikové těhotenství. Naštěstí vše probíhalo tak jak má a já mohla být doma. Až do 30. týdne bylo vše v pořádku, veškeré testy a vyšetření v normě. Na UZV ve 30. týdnu mi ale lékaři sdělili, že miminko je menší než by mělo, že je pozadu o 2-3 týdny a navíc stále otočené koncem pánevním. Poslali mě na monitor, ten byl ale v pořádku. Pak byl několik týdnů relativně klid, nic se nedělo a já si užívala těhotenství. Velký zvrat nastal 26.2.,přesně měsíc a den před termínem. Ten den nic nenasvědčovalo tomu, že by se mělo něco dít. Dala jsem si oběd a šla na běžnou těhotenskou prohlídku. Po vyšetření, které bylo v pořádku, si lékař vzal přístroj na kontrolu ozev miminka. A tu i já, laik jsem poznala, že něco není, jak má být. Srdíčko bilo, ale divně, nepravidelně. Pravidelné tepy střídali silnější, po nichž byla delší pauza. Doktor rozhodl, že musím okamžitě do nemocnice na monitor, a že si mě tam pravděpodobně nechají. V nemocnici mě však nemile překvapili. Poté, co ani za hodinu nenaměřili pořádný monitor, lékař přišel a poslal mě domů s tím, že na nemoci srdce tam nejsou zavedení a ať jedu druhý den do Hradce. Domů jsem šla v slzách a ještě cestou volala svému lékaři, jak jsem dopadla. Řekl mi, ať okamžitě přijdu k němu, že na mě počká a dá mi žádanku do krajské nemocnice. Zavolala jsem příteli a spolu s věcmi jsme jeli do Pardubic. Zde se jim podařilo naměřit monitor, udělali UZV a rozhodli, že miminko musí ven. Je moc malé, ozvy jsou nepravidelné, navíc je koncem pánevním a mám málo plodové vody. Také pokud bude mít miminko něco se srdíčkem, v bříšku mu nepomůžou. Ihned nechali připravit sál a v 18:43 se císařským řezem narodila Eliška s váhou 1990 g a délkou 44 cm.

Details
eliska 3.m.

Příběh Elišky narozené ve 28. tt s váhou 600 g

Koncem roku 2009 konečně došlo k očekávanému zpoždění a na těhotenském testu jsem objevila dvě slabé čárky. Tiše jsem se radovala a plná dojmů šla hned následující den ke své gynekoložce. Ta mě vzhledem k silným bolestem v podbřišku nechala v pracovní neschopnosti. Bohužel v děloze nebylo nic vidět  i přes zvýšené Hcg v krvi. Po týdnu stráveném v bolestech a bezesných nocí jsem šla na kontrolu. Hcg sice rostlo, ale jelikož v děloze nebyl stále vidět žádný váček, má gynekoložka mi vypsala doporučení do fakultní nemocnice Hradec Králové, kam jsem se ještě týž den měla dostavit s podezřením na mimoděložní těhotenství. Když mě tam hospitalizovali, všechny sestry mi skládaly „poklony“ jak jsem statečná, že ani nepláču. Nechtěla jsem mluvit a vysvětlovat jim, že všechny slzy jsem už vybrečela před nástupem do nemocnice a teď už nemám ani co plakat. Byla jsem jak tělo bez duše. Odpoledne jsem šla na svůj první operační zákrok v mém životě. Pamatuji si jen tu strašnou zimu a jak jsem se celá klepala, zimou či strachy? Byla provedena laparoskopie a po probuzení na pokoji mi lékař sdělil, že se o mimoděložní těhotenství nejednalo a budu dál sledována na jejich oddělení. Za dva dny po zákroku se v děloze objevuje gravidita a i když neodpovídá o 2 týdny, můj pocit beznaděje vystřídá pocit štěstí. Těhotenství bylo potvrzeno.

Details
miulas29tt kamilaV

Příběh Mikuláška narozeného ve 29. týdnu těhotenství

pozn. Nedoklubko – Mikulášek se narodil s předem indikovaným rozštěpem, je to však velmi veselé a spokojené dítě. Otěhotněla jsem zcela bez problémů v dubnu 2009. Na těhotenství jsem se připravovala podle zažitých doporučení také tím, že jsem brala 2 měsíce předtím kyselinu listovou jako prevenci rozštěpových vad. Doma jsme už měli skoro pětiletého zdravého…

Details