Diagnóza: Osteomyelitida

Osteomyelitida je infekční onemocnění kostní dřeně, vyvolané obvykle bakteriemi, méně často houbami.

Osteomyelitida z vnitřních příčin (tzv. endogenní, primární) vzniká rozsevem z primárního infekčního ložiska krevní cestou (tzv. hematogenní osteomyelitida), např. při hnisavých zánětech kůže a podkoží (tzv. furunkly, flegmóny, abscesy…), při angíně, zánětu středního ucha apod. U kojenců je častým primárním ložiskem infekce pupečníku, hnisavé kožní vyrážky nebo zápal plic. Někdy vůbec není zdroj nákazy nalezen. Tento typ osteomyelitidy se obvykle vyvine v kostech s dobrým krevním zásobením a bohatou dření. Nejčastější lokalizací u dětí jsou dlouhé kosti, zejména v blízkosti kloubního konce kosti. Protože v průběhu dospívání je dřeň v těchto místech nahrazována tukovou tkání a cév ubývá, vyskytuje se hematogenní osteomyelitida u dospělých jen zřídka. Místo toho jsou nejčastějším místem postižení obratle.

Při osteomyelitidě ze zevních příčin (tzv. exogenní) se infekce do kosti šíří buď z okolní hnisající měkké tkáně (např. při kožním vředu na noze vznikne osteomyelitida kostí dolní končetiny, při zánětu zubu se rozvine osteomyelitida lebky), nebo se mikroorganismy do kosti dostávají přímo při otevřených zlomeninách, operacích zavřených zlomenin nebo neúrazových chorob kostí a kloubů.

Details
Lenička ve 12. měsících

Příběh Leničky narozené ve 24. týdnu těhotenství

Náš příběh začal dnem, kdy jsem nastoupila v 16. týdnu těhotenství do nemocnice s hrozícípotratem a později hrozícím předčasným porodem.Těch pár týdnů v nemocnici s děsivou představou, jestli se mi miminko narodí bylo hrozných. Dny plné strachu z každého ultrazvuku byly pro mne děsivé.Ode dne, kdy jsem tam nastoupila se celý můj stav den ode dne jen zhoršoval. Nikdy pro me neměli lékaři na UZ dobrou zprávu, že by se moje těhotenství “uklidnilo“. Pro mne špatné bylo, že jsem už zažila potraty a dva dokonce ve vyšších stádiích těhotenství, takže jsem věděla,co mě může čekat.

Details
misa_a_risa_rehorova2_male

Příběh Míši 29. tt a Ríši 28. týden narození

První miminko jsme plánovali, moc jsme se na něj těšili a i když jsme chtěli počkat až dostuduji, nakonec jsem otěhotněla ještě v posledním ročníku. Termín vycházel na přelom srpna a října roku 2008, těhotenství jsem si neužívala, byla spousta stresu a tak jsem se moc těšila na pohodové prázdniny po státnicích v novém domečku, které však nepřišly.

Details