Jeden den s neonatoložkou

Jsou místa, o kterých si myslíte, že je nikdy nespatříte. Když se tam potom ocitnete, připadáte si jako v jiném světě. Když se narodí dítě a je v naprostém pořádku, je to úžasná věc, o které maminky ani mnohdy nepřemýšlejí. Ovšem jsou mámy, jejichž děti se rozhodly přijít na svět třeba o několik měsíců dříve – ty pak s pokorou a úctou oceňují práci těch, kteří se na záchraně života jejich dětí podílejí – neonatologů na jednotce intenzivní a resuscitační péče. Jejich práce je natolik smysluplná, že jsme se rozhodli strávit den s jedním z těchto „andělů“, kteří se o předčasně narozená miminka starají celé dny, noci a mnohdy měsíce 

 

 Mudr. Lucia Haruštiaková 

Neonatoložka Perinatologického centra Fakultní nemocnice v Praze- Motole. V roce 1998 ukončila studium na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, obor všeobecné lékařství. V roce 1998 nastoupila jako pediatr na Pediatrickou kliniku FN v Trnavě, v roce 2001 získala specializaci v oboru pediatrie (atestace I. stupně), v období 2001 – 2003 pracovala na novorozeneckém oddělení s JIS FN v Trnavě (SR), od roku 2003 pracuje jako neonatoložka Perinatologického centra FN v Motole. V roce 2005 získala specializaci v oboru neonatologie (atestace II. stupně). Je vdaná, její manžel Tomáš je také lékař, pracuje jako chirurg. Bydlí v Praze a zatím jsou bezdětní. Její koníčky a zájmy se spojují s přírodou, srdeční záležitostí je pro Lucii vysokohorská turistika, ferraty a voda (rafting). Má ráda lyže, v létě kolo, ale i kino a divadlo. 

 

A jak vypadá pracovní den s MUDr. Haruštiakovou?

7.45 Lucia Haruštiaková na ranním hlášení, kde se probírá a plánuje, co je ten den potřeba vyřešit a jaké příjmy potenciálně na oddělení čekají. 

8.45 Neonatologové na oddělení u lůžka každého malého pacienta předávají lékařům denní služby informace o tom, co nového se v noci přihodilo. 

Details

Co JIP dal a vzal aneb střípky z českých JIP

Předčasným porodem utrpí oba z rodičů nemalý šok. Maminka se ocitne sama na JIP a její nedonošeňátko je přesunuto rovněž na JIP, ovšem na ten neonatologický. Tatínek se vrací domů sám, a tak jsou hned na začátku nového života tito tři rozděleni.

Pokud se jedná o extrémně nedonošené miminko a maminka se v této problematice neorientuje, jak to asi ve většině případů bývá, honí se mamince v hlavě v prvních chvílích ty nejčernější myšlenky. Miminko je tak malé, narodilo se v tak nízkém týdnu těhotenství, má vůbec nějakou šanci? Mohou ho vlastně doktoři zachránit? Jako na smilování čeká na někoho, kdo by ji informoval o stavu jejího miminka. Konečně přijde doktor, ale ne vždy je maminka po jeho odchodu klidnější. Nachází se ve zvláštním rozpoložení, kdy každou informaci i vše, co se děje kolem, vnímá tak nějak z povzdálí, jakoby se to všechno dělo kolem ní nebo jakoby sledovala film. Nemusí hned proto do všech důsledků chápat to, co jí lékaři řeknou. Příčinou může být i používání odborné terminologie, ta je také leckdy pro rodiče oříškem.

Details

Speciální péče pro vaše novorozené děťátko – letáček ÚPMD Podolí

PhDr. Daniela Sobotková, CSc., Ústav pro péči o matku a dítě, Praha Triton (první vydání – 1996, druhé vydání – 1997) Praha

Milá maminko, milý tatínku

Jako novopečení rodiče jistě toužíte mít své miminko u sebe v novorozenecké postýlce. Okolnosti to však zatím neumožňují. Vaše radost z narození děťátka tak může být tlumena obavami a nejistotou. Je proto pochopitelné, že Vás napadá plno otázek, na které byste nejraději znali okamžité odpovědi: Kde je nyní vaše děťátko? Co se s ním děje? Jak se mu daří? Kdy ho uvidíte?

Tato brožurka Vám chce pomoci najít odpovědi alespoň na některé otázky a přiblížit vám prostředí, kde nyní pečují o vaše miminko. Lepší znalost takového prostředí pomáhá zmírnit nejistotu a strach z neznámého, což jistě přispěje k intenzivnějšímu prožívání radosti a štěstí z prvních setkání s vaším děťátkem.

Brožurka rozhodně nechce, a ani nemůže, nahradit informace lékařů a ostatního zdravotního personálu. Odborníci vás budou rádi průběžně informovat o stavu vašeho děťátka a vy jim můžete klást další otázky, které vás zajímají.

Buďte ujištěni, že vaše miminko je v rukou vysoce kvalifikovaných odborníků a že se mu dostává té nejlepší péče, kterou právě potřebuje.

Details