Klokaní metoda pro předčasně narozené děti

Předčasné narození děťátka je velkou změnou nejen pro děťátko samo, ale i pro rodinu. Děťátko je většinou hned po narození svěřeno do rukou odborníků jednotky intenzívní péče. Z příjemného prostředí maminčina bříška je uloženo do inkubátoru, kde se vykonávají výkony nutné k zachování jeho   životních funkcí a zdraví.

Rodiče jsou vystaveni nové situaci, sužují je různé pocity, strach, obavy o zdraví děťátka, úzkost z neznámého, ale na druhé straně i radost z narozeného potomka.

Details

Co můžete udělat pro správný vývoj svého nedonošeného dítěte

Ukázka z knihy Nardilo se předčasně – M. Dokoupilová; B. Fišárková; L. Novotná – vydalo nakladatelství Portál 2009

Vývoj dítěte je ovlivněn třemi hlavními faktory – genetickými předpoklady, případným onemocněním či postižením a stimulací, kterou dostává z okolí. První dva faktory příliš ovlivnit nemůžeme, ale je důležité vědět, že prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, činí jeden z hlavních pilířů jeho vývoje. Čím lepší stimulaci pro svůj vývoj dítě dostane, tím lepších výsledků dosáhne…

 

Několik tipů pro stimulaci vývoje nedonošeného dítěte

  • Dítě klokánkujte – klokánkování se doporučuje až do 3 měsíců korigovaného věku.
Details

Výživa nedonošených mateřským mlékem

Vaše děťátko se Vám narodilo dříve, než jste očekávala, a Vy jste se možná na jeho příchod nestačila ještě připravit. Jste plná obav o jeho život a zdraví. Zdá se Vám, že musíte spoléhat jen na péči lékařů a sester a sama nemůžete pro své dítě nic udělat. V tomto letáčku Vám chceme povědět, že jste nezastupitelná v péči o Vaše dítě zejména tím, že mu poskytujete mateřské mléko. Přestože se miminko narodilo dříve, Vaše tělo už je většinou schopno tvořit mléko. Chceme Vám vysvětlit, proč je výživa mateřským mlékem obzvlášť důležitá pro nedonošené dítě, jaké jsou způsoby jeho krmení i co můžete udělat pro to, abyste měla dostatek mléka a mohla v budoucnu své dítě kojit.
 

Details

Klokánkování

Klokánkování – zahřát nedonošené dítě na svém těle
(zdroj Vlasta Jirásková, Aperio 1/2006)

Zatímco ještě nedávno byla zdůrazňována hlavně technická dokonalost zákroků pro záchranu života, dnes se čím dál více zvažují i psychosociální potřeby nedonošených nebo příliš malých dětí. Z hlediska psychických potřeb je pro ně mimořádně důležité zůstat nablízku matce. Čím více jsou tato miminka v psychické pohodě, tím lépe překonávají tělesné problémy. Klokánkování je prostá metoda, která přináší pozoruhodné výsledky i v našem technizovaném světě…

Ročně u nás přichází na svět zhruba 5 tisíc novorozenců s nízkou porodní hmotností (do 2 499 g). Jde buď o děti nedonošené, narozené předčasně – tedy před ukončeným 37. týdnem těhotenství, anebo hypotrofické, tzn. s porodní hmotností menší než odpovídá jejich gestačnímu věku. Hranice životaschopnosti mimo dělohu začíná 24. týdnem těhotenství a váhou 400 – 500 g. Čím menší a méně zralé miminko se narodí, tím větší je u něj riziko vážných zdravotních problémů a potřeba lékařské péče. Od 34. týdne těhotenství se děti většinou již dobře adaptují a mají dobrou zdravotní prognózu.

Details