Odstavování chce čas a trpělivost

Z vašeho miminka už je téměř dvouleté batole, ale mléko od vás mu stále chutná. Jak přestat kojit, aby to nezpůsobilo vám ani vašemu drobečkovi problémy?

Na to sice existuje spousta fundovaných pouček a rad lékařů i zkušených maminek, ale všeobecný recept, jak a kdy co nejefektivněji odstavit batole od prsu, neexistuje. Každé miminko má totiž své individuální potřeby a každá maminka jiné fyzické předpoklady a představy o ukončení kojení. Je možné pouze definovat určité zásady, jak postupovat, aby proběhlo odstavování co nejpříjemněji. Mateřské mléko je nepochybně to nejlepší, co můžete svému děťátku už od narození dát. A nejde jen o nenahraditelnou výživnou hodnotu. Kromě dodávání velkého množství živin a látek zvyšujících obranyschopnost, je kojení i jedinečnou možností, jak vytvořit a upevňovat citový vztah mezi vámi a vaším děťátkem a jak uspokojit jeho citové potřeby. Proto byste měla pečlivě zvážit, kdy a jak svého drobečka o jedinečný nápoj a příjemné chvíle připravíte.

Details

Budějovická nemocnice má vlastní banku, uchovává v ní mateřské mléko

Pro předčasně narozené děti slouží v budějovické nemocnici banka mateřského mléka. V Česku je jich jen šest. Potřeba darovaného mateřského mléka pro novorozence roste, proto lékaři vítají nové dárkyně.

JOB45d721_profimedia_0004030036

Mléko z mléčné banky v budějovické nemocnici dostávají především nedonošení novorozenci, ale i další narozené děti, jejichž matky nemají z různých důvodů dostatek vlastního mléka. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Malá Veronika spěchala na svět tak rychle, že po narození v českobudějovické porodnici vážila pouhých 550 gramů. K obavám její maminky o přežití a zdraví extrémně maličké dcerky narozené předčasně už v šestém měsíci těhotenství se mísil i strach o její výživu.

V šestinedělí jsem ještě měla trochu vlastního mateřského mléka, ale pak jsem o něj přišla. Verunka proto začala dostávat mléko z místní banky mateřského mléka. Prospívá jí tak, že po třech měsících našeho společného pobytu na novorozeneckém oddělení váží už 1 430 gramů,“ svěřila se Veroničina maminka Eva Volemanová z Tábora.

Details

Kojení předčasně narozených dětí

Přestože Vaše děti přišly na svět i o pár měsíců dříve, mohou být kojeny. Je ale pravda, že ne úplně každé mamince se podaří své předčasně narozené miminko kojit. Ne každá maminka má pro těžší začátky v kojení dostatek rodinné podpory, která je velmi důležitá. Pokud je maminka na všechno, i emočně sama, nemá smysl, aby se nechala trýznit pocitem, že jako nekojící maminka selhala. Stejně tak je velice důležité pečlivě zvážit všechny životní priority. Někdy je rehabilitace a zajištění zdravého vývoje předčasně narozeného miminka pro rodinu tak náročné, že na pozdní zahájení kojení mamince a rodině již nezbývají síly

Details

Máte mateřského mléka více, než dokáže vaše miminko spotřebovat? Staňte se tak dárkyní mléka především pro předčasně narozená miminka!

V mléčné bance ÚPMD Podolí mají nyní mateřského mléka pro předčasně narozené dětičky méně než by bylo potřeba. Proto rádi do svého registru dárkyň přijmou každou maminku, která bude splňovat dva základní parametry, a sice nebude užívat žádné léky a podstoupí povinná vstupní vyšetření. Postup při dárcovství mateřského mléka je následující: Maminka mléko doma odstříká…

Details