Rodičem i v nemocnici

Článek o tom, jak zůstat rodičem, i když je vaše děťátko v péči nemocničního personálu i o tom, jakou roli hraje v tomto období kontaktní sestra a jaká je její úloha.

Kontakntí sestra Alice Řezníčková a maminka s vlastní zkušeností dlouhodobého pobytu své holčičky v nemocnici Markéta Purkardová.

Článek z časopisu Betynka si můžete přečíst ZDE

JUP40549b_severovi

Lukáš: Mámě našli nádor, když mě čekala

Moje máma říká, že tenhle příběh má smysl v tom, že dává ostatním lidem naději. Jmenuju se Lukáš Severa, narodil jsem se loni v srpnu, bydlím v Hradci Králové a mám ještě o čtyři roky staršího bráchu Tomáše.

 

Už je to něco přes rok, to ještě máma nevěděla, že mě čeká, když s ní začalo být něco v nepořádku. Nejdřív si stěžovala na tupou tvář, jako by jí zamrzla. Na rentgenu ji uklidnili: „To odezní, asi jste někde nastydla.“

V prosinci zjistila, že mě nosí v břiše, dál normálně chodila do práce, vedla překladatelskou agenturu a stačila si užít i dovolenou na horách. Když se jí zdálo, že se trochu motá, nevěnovala tomu pozornost. Jenže na jaře už nad tím nešlo mávnout rukou. Bylo jí špatně od žaludku, motala se čím dál víc, a když se k tomu přidalo rozmazané vidění a hučení v uchu, věděla, že je zle. Na magnetickou rezonanci by bez pomoci už ani nedošla. Našli jí nádor na mozku, velký jako pingpongový míček.

Jako po mrtvici

Myslíte, že mámu ta informace zdrtila? Ne, jí se paradoxně ulevilo. Konečně se přišlo na to, co jí je. „Do té doby jsem měla pocit, že se na mě dívají jako na přecitlivělou těhotnou, která si vymýšlí,“ říkala.

První úleva: není to zhoubné. Druhá: je to na špatně přístupném místě, ale dá se to operovat. „Fajn,“ pomyslela si, „vyoperují to a bude klid.“

Details

Rodiče vidí své dítě v inkubátoru on-line. Pokrok v ČR nemožný

Kalifornští rodiče, jejichž předčasně narozená miminka musejí být v inkubátoru, mohou být se svými potomky v kontaktu 24 hodin denně. Umožňuje jim to kamera umístěná na přístroji, pomocí které mohou sledovat dítě, kdykoliv chtějí. Odborníci se shodují, že tato technologie pomáhá rodině vyrovnávat se s těžkou situací a mít kontrolu nad tím, co se s miminkem děje.

Carole Kangové se před několika týdny narodil syn Spencer. Jelikož přišel na svět o jedenáct týdnů dříve, musí trávit následující týdny v inkubátoru, kde s pomocí přístrojů nabírá sílu. Pokud mladí manželé nemohou u syna být, pozorují ho díky internetové aplikaci a malé kameře na osobním počítači nebo iPhonu.

„Někdy se uprostřed noci vzbudím a mám hrozný strach o jeho život. Pomůže mi jenom to, že ho uvidím. Dá mi to pocit úlevy,“ popisuje své pocity Kangová v reportáží americké televizní stanice CNN. Tuto možnost využívá i její manžel, který svého syna pozoruje každý den v práci, kdy nemůže být s ním. „Je vlastně u něho každou minutu a žije bez výčitek, že je v kanceláři místo v porodnici. Je to k nezaplacení,“ dodává Kangová.

Details