Retinopatie nedonošených

obr-4

Retinopatie nedonošených (ROP) je vazoproliferativní onemocnění, které postihuje většinou předčasně narozené a nezralé děti s porodní hmotností pod 1500g, které se narodily před 32. gestačním týdnem a z důvodu respirační a oběhové insuficience je prováděna oxygenoterapie. ROP probíhá ve dvou formách: akutní a chronické. Akutní forma je charakterizována narušením vaskulogeneze nezralé sítnice. Chronický pozdní vývoj je charakterizován tvorbou retinovitreálních fibrovaskulárních membrán, které mohou svojí trakcí způsobit totální nebo parciální odchlípení sítnice, ektopii makuly apod. Strukturální změny na očním pozadí pak určují míru funkčního postižení zraku. Onemocnění má v 60% až 80% sklon ke spontánní regresi bez významnější trvalých anatomických a funkčních následků. Přibližně 10% až 30% dětí s ROP je postiženo závažnými jizevnatými změnami. Přestože je ROP oboustranné onemocnění, průběh a postižení očí je často asymetrické. .

Details
DSC05131(1)[1]

Matýsek a andílek Kryštůfek, narozeni ve 25+2tt. 800g

Matýsek se narodil s bráškou Kryštůfkem 15. 10. 2009:

Byla jsem v 25. týdnu těhotenství. Dva dny jsme ještě vydrželi spolu v Podolí. Kluci se narodili v 25+2 tt. Proč tak brzy, se asi nikdy nedovím… Byl to velký šok, kruté překvapení a šílená bezmoc… Kluci vydrželi spolu na RESu 28 dní, po kterých Kryštůfek už na všechny ty komplikace neměl dost síly.

Matýsek cpapík dlouho odmítal, několikrát jsme viděli, jak ho sestřičky musely rozdýchávat, uf…. Co všechno zvládnul, jsem pochopila vlastně až z propouštěcí zprávy. Možná jsem spoustu informací nezaregistrovala, zapomněla, nebo jsem nepochopila, co všechno to, co nám lékaři říkali, znamená.

Details