Kdysi se nedonošeným dětem říkalo „narozený potrat“. Přesto o dar života dokážou houževnatě bojovat a po měsících strávených v inkubátorech se jako malá štěstíčka připojují ke svým rodinám.
Manželům Lískovcovým z Tábora se před třemi lety narodil syn Vojta. Ve 26. týdnu těhotenství. Vážil 1140 gramů a měřil 38 centimetrů. Zeptali jsme se jich proto, s čím vším se museli vypořádat.
Proč se syn narodil předčasně?
Dodnes přesně nevíme, proč se náš syn narodil předčasně. Přišel na svět dříve z důvodu předčasného odtoku plodové vody. Jestli prapůvodcem byla nějaká infekce, nad tím lze teď už jen polemizovat.
Odtok plodové vody byl naštěstí pozvolný, takže po převozu do českobudějovické nemocnice měli lékaři čas dát mi infuze s látkou, která pomohla urychlit dozrávání synových plic. Narodil se císařským řezem, vážil 1140 gramů a měřil 38 centimetrů.
S jakými problémy se těsně po narození Vojtíšek potýkal?
Vojtík měl těsně po narození potíže s dýcháním, takže byl napojený na umělou plicní ventilaci. Jeho stav se však stále lepšil, takže druhý den života mohl přejít „jen“ na podpůrnou dýchací masku. Potíže jsme ale úplně nezažehnali – syn býval dost zahleněný, potýkal se s občasnými výpadky dýchání, tzv. apnoickými pauzami.
Po rozboru krve bylo nakonec zjištěno, že je anemický, takže převážnou část dýchacích potíží vyřešila až krevní transfúze. Do dneška máme problémy s častými záněty horních cest dýchacích a nejvíce nás trápí opakované záněty hrtanu – laryngitida.
Nechávali jste šít maličkému synovi oblečení na míru?
S oblečením byl trochu problém. Některé věci jsme měli po prvním synovi, jiné postupně nakupovali. Jenže všechno bylo ve velikostech na donošeného novorozence, takže naše nejmenší velikost 50 byla Vojtíškovi obrovská. V obchodech standardně mini oblečení nenabízeli, a když už, tak jeden dva kousky velikosti 46, což pro nás bylo stále velké.
Našli jsme ale malinká body, dupačky a čepičky v jednom ze značkových obchodů, a to už od velikosti 44. Sice jsme ohrnovali ještě nějakou dobu rukávy, ale přeci jen už se to dalo.
Oblečení na míru jsme si tedy šít nenechávali, vyjma pletení svetříků a ponožtiček v rámci rodiny. Dokonce jako perličku mohu vyzradit, že vlastníme pár kousků overalů pro panenku Baby born, které jsme také používali.
Štěstíčka na hranici života
V České republice se rodí stále více nedonošených dětí, které potřebují, alespoň v prvních měsících až letech, intenzivní následnou péči, a to nejen zdravotní. Plod, který lékaři po předčasném porodu začnou zachraňovat, musí být starší 24 týdnů a medicína zřejmě tuto hranici nebude dlouho umět překročit.
Teprve po 24 týdnech vývoje v mateřském lůně totiž začíná takzvaná viabilita, čili životaschopnost plodu. Nedonošené dítě je z pohledu medicíny takové, které se narodilo mezi 24. a 37. týdnem těhotenství.
Podle stáří plodu se odvíjí jeho nezralost, a s ní logicky i schopnost zvládnutí veškerých zdravotních komplikací a vůbec schopnost přežití.
Díky velkému pokroku medicíny se daří zachránit děti se stále nižší porodní hmotností – pod 750 gramů. Pozornost lékařů – neonatologů se proto stále více přesouvá od záchrany života k zajištění jeho co největší kvality a zdraví.
Ze všech miminek se těch nedonošených u nás každoročně rodí šest až sedm procent. A jejich počet narůstá. V roce 2000 se dětí, které hodně spěchaly na svět, narodilo 5277, v roce 2008 to bylo již 8683 nedonošeňátek.
„Souvisí to se zvyšujícím se počtem vícečetných těhotenství, s mateřstvím posouvaným do vyššího věku ženy, i se stoupajícím počtem dětí po umělém oplodnění. Při něm narůstá podíl dvojčat, a tím i počet předčasně narozených dětí,“ vysvětluje prof. MUDr. Richard Plavka, CSc., předseda České neonatologické společnosti.
Důvodem předčasného porodu bývá obvykle infekce nebo jiné onemocnění matky či dítěte. Pokud maminka čeká trojčata nebo i více dětí, předčasné porody jsou plánované, aby se předešlo pozdním těhotenským komplikacím. Příčinu řady předčasných porodů se ale vůbec nepodaří odhalit.
Napsat komentář