1.listopadu 2019 jsme po deváté v Praze oslavili Světový den předčasně narozených dětí. Od rána probíhala v Malém sále paláce Žofín odborná konference pro sestřičky z celé republiky na téma Nursing now, etika v neonatologii a vývojová péče. Děkujeme vrchní sestře Neonatologického oddělení Gyn.-por. kliniky VFN a 1.LK UK v Praze Bc. Michaele Kolářové, MBA za přípravu konference, oslovení přednášejících a skvělý průběh celé akce.
Záštitu nad celými oslavami Světového dne převzal ministr zdravotnictví Mgr.et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, který se rovněž zúčastnil slavnostního galavečera ve Velkém sále paláce Žofín a předal i jednu cenu Purpurového srdce.
Nedoklubko se velkou měrou podílí na prevenci předčasných porodů prostřednictvím projektu Pomáháme (ne)donošení, který podporuje výzkum MUDr. Michala Kouckého, Ph.D. (druhý zleva) Předčasný porod je i dnes nejzávažnější porodnický problém, snížení počtu předčasných porodů je přáním všech, kterých se jeho následky dotýkají. Prevence je cesta k tomu, jak tohoto cíle dosáhnout. A právě Nedoklubko se snaží zvýšit povědomí o této problematice a získat prostředky určené právě pro výzkum MUDr. Kouckého. Riziková skupina žen může získat možnost donosit své dítě blíže termínu, jejich miminka mohou získat cenný čas v děloze své maminky a tím i větší šanci na plnohodnotný život. „Aby bylo možné dosáhnout snížení počtu předčasných porodů, je třeba problémům v těhotenství aktivně předcházet. K tomu, aby toto bylo možné, je třeba více vědět o chybných procesech, které v těhotenství mohou nastat,“ vysvětluje MUDr. Koucký, který aktuálně hledá do výzkumu ženy na úplném počátku těhotenství. Více o projektu na www.nedoklubko.czRegistrace do výzkumu na www.nedoklubko.cz/pn/registrace
O tom, že kromě profesionální péče lékařů, je zejména v oboru neonatologie, velmi důležitá i práce sester, není pochyb. Proto vznikl projekt Nursing Now, který se snaží práci zdravotních sester ocenit. „Nursing Now je celosvětový projekt ICN a WHO k pozdvižení statutu a profilu ošetřovatelství. Má zviditelnit význam sester, podpořit jejich vliv a maximalizovat jejich přínos pro společnost. Cílem je zlepšení zdraví populace,“ vysvětlila PhDr. Martina Šochmanová, MBA – prezidentka České asociace sester a náměstek ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu Institutu klinické a experimentální medicíny. Projekt probíhá v letech 2018 – 2020 a bude ukončen u příležitosti 200. výročí narození Florence Nightingale, anglické ošetřovatelky šlechtického původu.
Mnoho projektů spojuje také Nedoklubko a značku Pampers. Nejen, že společně vybavují nenonatologická centra malinkými plenkami Pampers Preemie Protection, ale letos se podařilo také vybavit centra pelíšky Neobed do inkubátorů. „Cítím se na Žofíně velmi přirozeně, protože s Nedoklubkem sdílíme základní hodnoty. Partnerství je proto pro nás jasnou volbou,“ vysvětlil Zdeněk Řiháček, country manager Procter & Gamble pro ČR a SR. Rozdíl mezi klasickou plenkou a plenkou pro předčasně narozené děti je nejen ve velikosti. Plenka pro miminka do dlaně má svá specifika. Například má speciálně vyvinuté okraje, aby citlivou kůži miminek nepoškrábala či jinak neporanila, nebo aby netlačila na hadičky a sondy, které předčasně narozené děti musí mít. Plenky se vyrábí ve třech velikostech. Ta nejmenší velikost je určena už pro děti menší než 800 g.
„Plenky se nedají koupit, a to je to, proč spolupracujeme velmi blízce s Nedoklubkem, protože my tyto plenky zdarma věnujeme do všech dvanácti neonatologických center, s kterými Nedoklubko spolupracuje. Tato spolupráce vznikla v roce 2018 a za tu dobu jsme do neonatologických center věnovali více než 960 000 plenek,“ vysvětlil Řiháček a dodal, že darováním plenek podpora neonatologických center nekončí: „Vybrali jsme spolu s našimi obchodními partnery 300 000 Kč a nakoupili jsme pelíšky Neobed do inkubátorů. Do každého centra jsme jich společně věnovali pět, čtyři klasické a jeden pro dvojčátka.“
Velmi zajímavým a milým projektem je projekt Čepička na doma, který je má za úkol podpořit maminku i miminko, když odcházejí z neonatologického centra domů. „Čepičku dostává maminka na neonatologickém oddělení, když je děťátko propuštěno do domácí péče. Je to hezký dárek. A zároveň příslib, že se jde domů. V ten moment už je vše tak, jak to mělo být. Je to příslib nových začátků…,“ vysvětlila smysl projektu výkonná ředitelka organizace Nedoklubko Lucie Žáčková.
Odpoledne proběhlo v Restauraci Žofín Garden tradiční Setkání rodin předčasně narozených dětí.
Přes 100 rodin přijalo naše pozvání a zúčastnily se odpoledního programu, kde jsme chtěli jednak oslavit životy a zdraví našich dětí a také pokřtít nové číslo našeho časopisu Nejste v tom sami, tentokrát s podtitulem Neonatologie očima rodičů a také jsme pokřtili kalendář pro rok 2020 s názvem Nedoklubko – Neonatologie očima rodičů 2020.
Oslavy na Žofíně skončily galavečerem ve Velkém sále paláce Žofín. Galavečer je od prvního ročníku spojen s předáváním cen Purpurového srdcem. Předali jsme srdce ve čtyřech kategoriích. Osobnost veřejného života, osobnost České asociace sester, osobnost Nedoklubka a osobnost České neonatologické společnosti ČLS JEP.
Purpurové srdce osobnosti veřejného života si ze slavnostního galavečera odnesla Klára Choulíková, výkonná ředitelka společnosti Plus production Prague a dlouholetá podporovatelka a donátorka Nedoklubka. „Obdivuji všechny ženy v Nedoklubku za jejich dobrovolnou práci a velmi si vážím práce všech lékařů a sester, je mi ctí se na aktivitách Nedoklubka podílet“, uvedla mimo jiné ve své děkovné řeči.
Purpurové srdce České asociace sester letos získala Mgr. Jaroslava Fendrychová. Počátky její neonatologické kariéry spadají již do 70. let, kdy začínala na vysoce specializovaném pracovišti s péčí o patologické novorozence ve Fakultní nemocnici v Brně. Je průkopnicí v péči o patologické novorozence. Dokázala změnit přístup k nemocným dětem, prosadila sledování bolesti, z dětí od narození dělala osobnosti, obklopovala je hračkami, oblékala je, prosazovala „klokánkování“, chování dětí na přístrojích a možnost neomezených návštěv rodičů na oddělení. Sestry, které pod jejím vedením měly tu čest pracovat, využívají předaných znalostí a dovedností dodnes.
Purpurové srdce Nedoklubka získala Bc. Michaela Kolářová, MBA, vrchní sestra Neonatologického oddělení Gyn.-por. kliniky VFN a 1.LK UK v Praze a spolupracovnice Nedoklubka. S neonatologií je spjata již 28 let. Po tříleté zkušenosti na neonatologickém oddělení ve FN Motol se dostala na kliniku Zemské porodnice u Apolináře, kde působí již úctyhodných 24 let, a 8 let je vrchní sestrou neonatologického oddělení. 17 let je aktivní členkou ČAS a od roku 2015 je předsedkyně neonatologické sekce. Je obklopená stabilním týmem lidí, kteří ji inspirují, motivují a dobře se s nimi pracuje. Váží si skvělého zázemí doma, má úžasného manžela a dvě děti. Ráda se odreagovává sportem a cestováním. Zázraky na oddělení nepočítá, je jich hodně a ráda je každý rok v červnu vidí osobně na zahradě kliniky na setkání předčasně narozených dětí. Ráda mezi dětmi a rodiči čerpá energii, smích, lásku a hlavně vše dokumentuje, aby fotografie těchto zázraků ozdobily chodby oddělení a potěšily další rodiče, kteří se zde ocitnou a dají jim naději, že i oni jednou budou součástí tohoto setkání. Těch šťastných konců vidí stále víc a víc. Vážíme si této obdivuhodné ženy pro její profesionalitu a lidskost, tím to oceněním bychom ji moc rády za veškerou práci s miminky do dlaně ale i s rodiči poděkovaly. Míšo, máme tě upřímně moc rády!
Purpurové srdce získal doc. MUDr. Zdeněk Kokštejn, CSc., primář novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové. Cenu převzal z rukou ministra zdravotnictví ČR pana Adama Vojtěcha a doc. MUDr. Jiřího Dorta, PhD., předsedy České neonatologické společnosti ČLS JEP. Velmi i jemu blahopřejeme.
Za krásné fotografie z celého dne děkujeme: Radoslavu Vnenčákovi a Martině Herštus.
Nedoklubko chce do oslav Světového dne předčasně narozených dětí zapojit i širokou veřejnost. Proto budou 16. listopadu, v předvečer celosvětových oslav, opět nasvícené významné české budovy purpurovou barvou, která značí statečnost. V Praze bude nasvícen Tančící dům, v Brně hrad Špilberk a další po celé zemi. V některým městech bude probíhat setkání rodin předčasně narozených dětí, například v Ostravě nebo Kladně.
Každý den v listopadu je na instagramu a facebooku @nedoklubko zveřejněna fotka a heslo s tématikou předčasně narozených dětí.
V první polovině měsíce bude Nedoklubko v rámci osvěty upozorňovat na den 16. listopadu, kdy Nedoklubko (také předčasně) oslaví tento den tím, že vyzve veřejnost, aby si ten den na sebe vzali cokoliv v purpurové barvě. Ti, kteří se zapojí, bude Nedoklubko prosit o zveřejnění fotky
na FB Nedoklubko nebo instagramu @nedoklubko s hashtagy #purpurovylistopad, #nedoklubko, #wpdcz, #wpd2019.
Děkujeme všem partnerům oslav Světového dne za podporu, ochotu a sounáležitost! Moc to pro nás znamená!!! Děkujeme! Dále děkujeme všem koordinátorkám Nedoklubka nejen za práci a činnost v průběhu celých oslav Světového dne, ale především za celoroční práci na projektech, předávání dárků a návštěvy neonatologických center. A na závěr samozřejmě za péči všech lékařů, lékařek a sestřiček ve všech neonatologických centrech v zemi! Děkujeme, vážíme si práce vás všech!!!
Napsat komentář