Aby rodič byl se svým děťátkem bez odloučení
Nedoklubko se ve spolupráci s českými neonatology zapojuje do celosvětové kampaně.
Zero separation / Nulové odloučení – to je hlavní motto kampaně, která se celosvětově spouští v péči o novorozence. Jejím cílem je umožnit predčasně narozeným a nemocným novorozencům přítomnost jejich rodičů. Česká republika je součástí této iniciativy díky členství v evropské organizaci EFCNI a spolupráci EFCNI s Českou neonatologickou společností.
Uplynulé měsíce zasažené pandemií COVID-19 zastihly celý svět nepřipravený. Nebyla na to připravená ekonomika, školství, sféra služeb a obchodu, ale ani zdravotnické systémy, které kvůli minimalizaci nebezpečí přijaly opatření snižující riziko přenosu nákazy. Právě opatření poukázaly na novorozeneckých odděleních a v pericentrech na více skutečností, které je možné společnými silami změnit k lepšímu – pro lepší péči o dítě, pro přítomnost rodiče u dítěte ke vnímání jednoty dítě + rodič jako celku. A to vše nejen v období pandemie.
Rodič není návštěva
Kampaň usiluje vytvořit povědomí o společných potřebách dětí a jejich rodičů a to nejen v době pandemie. Informuje o možnostech, které mají zabezpečit hospitalizovaným dětem přítomnost jejich rodičů “bez odloučení”, samozřejmě při dodržení režimových opatření a hygienických norem. Kampaň realizují dvě hlavní organizace – GLANCE (Globální aliance pro péči o novorozence) a EFCNI (Evropská nadace pro péči o novorozence).
“Nedoklubko bylo u zrodu EFCNI v roce 2008 a od té doby spolupracujeme na všech zásadních projektech nadace. Nulové odloučení je pro nás, jako rodiče předčasně narozených dětí, velmi důležité téma a máme radost, že se v Čechách už dlouhodobě dbá na umožnění přítomností rodičů na novorozeneckých odděleních,” říká Lucie Žáčková, ředitelka Nedoklubka, která před deseti lety předčasně porodila dceru ve 25. týdnu těhotenství.
Podpora odborníků
Odloučení dítěte a rodiče, ke kterému ve větší či menší míře v době pandemie došlo, může vyústit do dlouhodobých problémů dětí a ovlivnit psychické zdraví rodičů. Kampaň byla přeložena do 28 světových jazyků a podporuje ji více než 140 pacientských, rodičovských a zdravotnických organizací. Tyto organizace zároveň poskytly vědecké údaje a vyjádření, které podtrhují pozitivní vliv “nulové separace” dítěte a rodiče na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče na dlouhodobé zdraví dětí.
Důležitost až nevyhnutnost přítomnosti rodičů u předčasně narozeného nebo nemocného dítěte v průběhu hospitalizace si plně uvědomují i odborníci: „V České republice, na pracovištích perinatální péče vyvíjíme maximální snahu o zajištění společného pobytu matky (rodičů) s jejich předčasně narozeným dítětem. K takovému pobytu je samozřejmě nutno mít vytvořeny podmínky, prostorové, organizační, personální. Podmínky jednotlivých pracovišť nejsou stejné, avšak neoddělování rodičů od svých dětí chápeme všichni jako potřebný a nutný proces ve zkvalitňování péče o malinké děti ve snaze zlepšit jejich krátkodobou i dlouhodobou prognózu. Myslím, že na řadě míst se tuto činnost daří realizovat. Profitují z toho předčasně narozené děti, ale i jejich rodiče, „ říká MUDr. Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, jednoho ze 12 perinatologických center intenzivní péče.
Nulové odloučení. Společně pro lepší péči. Umožněme předčasně narozeným a nemocným novorozencům blízkost rodičů.
Kampaň byla vytvořená na základě doporučení a ve spolupráci s WHO (Světová zdravotnická organizace). Zaměřuje se na 6 hlavních témat jako je kojení a mateřské mléko, plicní onemocnění např. vyvolané virem RSV, predčasně narozené děti, mentální/psychické zdraví, propuštění z nemocnice a úloha rodičů a rodinných príslušníků.
Nemocničný personál v mnoha situacích dosahuje svého maxima, ale bezpečnost pacientů a personálu musí být vždy na prvním místě. Je potřeba si uvědomit, že odloučení od rodiče může mít obrovský vliv na zdraví novorozence a jeho budoucnost a proto chce kampaň podpořit přístup, který umožní blízkost rodiče a dítěte kdykoli a kdekoli je to možné, dokonce i v době pandemie.
Praha, červenec 2020
Napsat komentář