„Chtěla bych se s vámi podělit o svůj příběh. Ty vaše mi moc pomohly, tak třeba pomůže i můj vám,“ vzkazuje vám Petra. Jak to tehdy u ní bylo, když se jí narodila holčička ve 25+6 týdnu těhotenství?
Přála jsem si druhé dítě a to holčičku
Doma už máme 3letého kluka. Když jsem otěhotněla, návštěva u gynekologa mě dost překvapila, když pan doktor povídá: „Vidím tam dva domečky“ 🙂 Byl to pro mě šok i velká radost. Vše probíhalo tak, jak má. Ve 20. týdnu jsem šla na kontrolu a pan doktor povídá: „Musíte na Bulovku.“ Říkám: „Proč, co se děje?“ Odpověď byla: „Máte zkrácený čípek a musí se na to podívat v ambulanci.“ Po přeměření na Bulovce jsem měla čípek 1,7 cm a na jeden prst jsem byla otevřená.
Modlila jsem se, aby zůstaly ještě uvnitř
Pan doktor mi řekl, že ve 26. týdnu se sice děti rodí, ale jsou převážně postižené. Tahle věta mě dostala a začala jsem mít ještě větší strach. Dostala jsem doporučení do Podolí a po víkendu jsem měla nástup do nemocnice. Po 24. týdnu mi udělali steh na čípku, po operaci mi začalo tvrdnout břicho a měla jsem kontrakce po třech minutách, říkám si: „Pane bože, ještě ne, holčičky udržte se ještě, doma na vás čeká velký bráška.“ Byla jsem i smířená s tím nejhorším, držel mě nad vodou můj syn. Říkala jsem si, že už dítě mám a je zdravé, a co se má stát, tak se stane, ale holky se udržely.
Porod se ale nepodařilo zastavit
Na druhý den mi dali kortikoidy. Pan doktor na kontrole mi říká: „Čípek má 3 cm, mohla byste jít domů.“ A já byla šťastná. Doma jsem jen ležela, za 14 dní jsem měla jít na kontrolu. Ráno 6. 12. mě začalo pobolívat břicho a k večeru jsem začala krvácet, do toho jsem měla kontrakce. Jela jsem do Podolí, kde mi řekli, že mi začíná porod a pokusí se ho zastavit. Nepovedlo se. 7. 12. v 1:30 a 1:31 se narodily moje holčičky – Marie s váhou 800 gramů a Eliška s váhou 830 gramů, císařským řezem. Ležela jsem na JIPu a nevěděla, co mě čeká, jak mě převezli na pokoj. Hladila jsem si břicho a povídala s holkama, ale pak mi došlo, že už nejsou v bříšku, že jsem porodila. Šla jsem se na ně podívat a nevěřila svým vlastním očím, jak byly strašně maličké. Hned jsem začala brečet.
Zdravotních komplikací nebylo málo
Další dny měla Maruška špatnou kůži, začala se jí loupat a nechtěla se vzdát ventilační podpory. Měly vysoké nároky na umělou plicní ventilaci, infekci, dostaly transfúze, měly mírné otoky genitálií, otevřenou dučej a retinopatii 1. stupně. Jednoho dne mi říká paní doktorka, že Maruška se výrazně zlepšila s kůží a vede se holkám dobře. Měla jsem velkou radost! Šla jsem na pokoj a všem volala dobré zprávy a radovala se. Za necelé dvě hodiny za mnou přišla paní doktorka od holek, říkám si – co se děje? Paní doktorka povídá, že má pro mě špatnou zprávu, Elišku musí operovat, buď má prasklé střevo a nebo něco horšího.
Ale všechno dobře dopadlo!
Po operaci jsem šla za holkama s vírou, že bude vše v pořádku. Přišla jsem na RES a inkubátor Elišky byl prázdný. Postavila jsem se k inkubátoru Marušky a říkám jí: „Tak sestřička tvoje to nedala. Musíš bojovat za ni.“ Když v tom přišla sestra a říká, že Eliška je vedle. Byla jsem v šoku, ale zároveň měla obrovskou radost. Z RESu byly převezeny na JIP a pak na IMP. Po 95 dnech jsme si je konečně mohli vzít domů. ❤️
Všechny ty maličké děti jsou VELICÍ bojovníci. ❤️ Stačí jen věřit a být silný❤️
Markéta says
Díky za sdílení Vašeho příběhu. Příběhy nedoklubka čtu od června, kdy se mé sestře narodily předčasně dvojčátka, proti Vašim dětem, obříci 1700g a 1620g.
Při čtení příběhů se snažím číst mezi řádky. Ten Váš mě zaujal tím, že z něj vyzařuje pokoj.
Ano, taky píšete o šoku, strachu…, ale je v tom i něco víc. Pokora, vděčnost… to Vaše, „co se má stát, se stane“ je pro mě inspirací;-)
Díky!
Mnoho radostí s Maruškou, Eliškou i jejich bráškou.
Markéta