Na Ukrajině hoří válka. Ale i tak se tam rodí děti. I v ostřelovaných a bombardovaných porodnicích navíc přicházejí na svět děti také předčasně. V krytech, v podzemních částech porodnic. Povídali jsme si s Katerynou Vandych z Kyjeva, díky které se pomoc z Česka, nakoupená za prostředky získané díky sbírce, dostala tam, kde ji potřebují – na ukrajinská neonatologická oddělení.
Pracujete v Českém centru v Kyjevě. Nebudu se vás nyní ptát, jak se vám daří… Jak teď centrum funguje? Lze vůbec udržet jeho provoz?
Děkuji za váš dotaz. Samotná kancelář Českého centra Kyjev je nyní přesídlena do ústředí Českých center v Praze. Tam máme jednu místnost a možnost odtud pracovat. Část kolegyní, které musely svůj domov opustit kvůli bezpečnosti, se tam přestěhovala… Už během pandemie jsme měli možnost pracovat z domova na klasické home office, jsme zvyklí. Pokud to je možné, i nyní na dálku pracujeme. Jsme dobrý tým a sjednotili jsme se, proto si pomáháme a je tak jednodušší se přizpůsobit. Pořád jsme v kontaktu, podporujeme se a držíme spolu.
Je jasné, že běžná činnost Českého centra je nyní nemožná. Nahradili jste ji jinou činností?
Samozřejmě jsme jako České centrum Kyjev reagovali na ruskou invazi. Česká centra v zahraničí připravila řadu programů sestávajících z benefičních aukcí či samostatných eventů na podporu Ukrajiny. Díky kolegům se podařilo doposud vybrat téměř 600 000 korun, které poputují na konta lokálních poboček Červeného kříže, ukrajinských ambasád či Člověku v tísni. Ve spolupráci s Nadace J&T také nabízíme zdarma integrační on-line kurzy češtiny, zaměřené hlavně na ženy.
Kromě toho, na našich stránkách je možné najít prezentaci s důležitými informacemi pro Ukrajince, kteří se momentálně nachází v Čechách. A pod hashtagem #СzechCentresForUkraine najdete i videa českých umělců, kteří na Ukrajině byli a spolupracovali s Českým centrem Kyjev v různých kulturních akcích.
České centrum v Kyjevě se zaměřovalo na vzdělávání i v oblasti zdravotnictví. Již tehdy jste se dostali k oboru neonatologie. Je to tak?
Před válkou jsme v rámci projektu House of Europe připravovali krátkodobé i dlouhodobé studijní cesty ukrajinských zdravotníků do Čech a Polska. Během pandemie jsme také rozšířili náš formát na online vzdělávací kurzy a online laboratoře pro dosažení našich cílů, kterými jsou dialog mezi evropskou a ukrajinskou lékařskou komunitou s cílem lépe porozumět EU legislativě a výhodám partnerství s EU, posílení udržitelných mezinárodních vztahů, podpora mobility a vzájemného porozumění mezi cílovými skupinami, změna systému medicíny na úrovni zákonů a protokolů prostřednictvím vzdělávacích akcí a seminářů pro ukrajinskou odbornou veřejnost a další.
To bylo ale, předpokládám, válkou přerušeno…
Bohužel ano. Během úplné invaze Ruska na Ukrajinu jsme vzdělávací činnost byli nuceni pozastavit. Vrátíme se k ní po vítezství Ukrajiny, až bude zase klid. Proto jsme změnili náš formát a soustředili jsme se hlavně na podporu potřeb, po kterých volali účastníci projektu a partnerské nemocnice. Proto jsme hned na začátku spolu s naším partnerem Fakultní nemocnicí v Olomouci a hlavně s panem primářem Lumírem Kantorem zorganizovali první dodávku zdravotnických potřeb z České republiky.
Jakým nemocnicím jste tehdy pomohli?
Vše jsme předali do nemocnic v Dnipru, Záporožží, Vinnici, Ivano-Frankivsku, Charkově a Černihově. Povedlo se nám to neuvěřitelně rychle. Víme jistě, že vše se dostalo na správné místo a už pomohlo malým hrdinům, novorozencům, ale také lékařům při poskytování péče o ně. A pak jsme teprve navázali spolupráci s Nedoklubkem a nemocnicemi v Čechách, které se na sbírce podílely.
Jak vypadá spolupráce s Nedoklubkem? Lucka Žáčková, ředitelka organizace, s vámi často komunikuje. Jak k tomuto spojení – vašeho centra a Nedoklubka – došlo?
V předchozí odpovědi jsem stručně vysvětlila, jak tato spolupráce vznikla. Řekla bych, že s Nedoklubkem máme ideálně naladěnou spolupráci, ale bohužel nemůžu více pomoci v Čechách. Protože je třeba část práce udělat i zde, na Ukrajině. To, co se Nedoklubku podařilo za tak krátkou dobu sehnat, je obrovská pomoc a neuvěřitelná podpora.
Jak to celé funguje?
Na Ukrajině spolupracujeme s podobnou organizací, jako je Nedoklubko – jmenuje se Ranni ptashky (česky něco jako Ranní ptáče). Ti nám pomáhají dát dohromady seznamy potřebných pomůcek – většinou jde o léky, které dokáži já osobně sehnat zde na Ukrajině. Potřeba jsou ale také mléko sušené i tekuté, lahvičky, dudlíčky, stříkačky, náplasti, rukavice, sondy, infuzní sety, kanyly, sterilizátory, ohřívačky na mléko, pupeční katetry, desinfekce, gáza, plenky, deky, zavinovačky, dětská kosmetika, vlhčené ubrousky a další. To potom vše zajistila Lucka Žáčková. Naši řidiči nám to pak jen dovezli z Prahy do Lvova. Tam jsem se s nimi setkala přímo já.
A tady začíná vaše část úkolu, že?
Ano. Ve skladu vše rozděluji podle seznamu, přebaluji a připravuji k odesílání do měst. Logistika se mění každý den, v závislosti na situaci. Proto jsem v kontaktu s dobrovolníky řidiči.
Mrzelo mě, že jsem nemohla pomoci týmu Nedoklubka všechno balit a zajištovat v Praze… No, a teď už si jen držíme palce, aby všichni v pořádku dojeli a aby okupanti pustili humanitární pomoc do měst, kde na ni čekají.
Jste v kontaktu se zdravotníky, kteří se o nedonošené novorozence starají?
S lékaři jsme pořád v kontaktu a většinu z nich známe osobně, právě díky projektu House of Europe. Také se snažíme posbírat jejich příběhy a dát o nich vědět světu… Fotografie v článku jsou například od paní doktorky Viktorije, která je od 24. 2. stále na oddělení…
Češi na vás všechny hodně myslí. Mám dojem, že možná nejvíce ze všech Evropanů. Vzedmula se OBROVSKÁ vlna podpory. Snad to cítíte, že jsme s vámi! Čím můžeme nyní nejvíce pomoci (a nemyslím jen v souvislosti s neonatologií)?
Musíme o tomhle všem co nejvíce mluvit. Protože to, co dělá Rusko, je absolutním porušením snad všech práv. Jde o genocidu, zločiny a absolutně nelidské chování, jež má strašlivé následky. Roli hraje nechutná propaganda… Ukrajina obhajuje demokracii, svobodu a lidská práva nejenom svého území, ale i celého civilizovaného světa. Proto potřebujeme být spolu a bojovat společně! Každý z nás ale zatím na své frontě. Každá pomoc, kterou poskytnete, pomáhá Ukrajině k vítězství. Děkuji vám všem ze srdce.
MOC na vás všechny myslíme!
Přečtěte si také vyprávění mladé neonatoložky Valerije z ukrajinského Černihivu.
První transport pomoci pro ukrajinská neonatologická oddělení se vydal na cestu v úterý 29. března.
Lucie Žáčková vyjmenovává, co vše bylo na Ukrajinu posláno: „Odeslali jsme celkem 94 krabic obsahujících mléko sušené i tekuté, lahvičky, dudlíčky, stříkačky, náplasti, rukavice, sondy, infuzní sety, kanyly, sterilizátory, ohřívačky na mléko, pupeční katetry, desinfekce, gázu, plenky, deky, zavinovačky, dětskou kosmetiku, vlhčené ubrousky a další věci. Jako poslední věc bylo ještě potřeba zajistit kyslíkový kondenzátor, který jsme také zařídili a který řidič vyzvedl v Brně po cestě…“
Reálná hodnota daru je podle ředitelky Nedoklubka přibližně 650 000 Kč. Aktivně se do sbírky zapojili zdravotníci napříč celou republikou – přispěli v zaměstnaneckých sbírkách, z jejichž výtěžku se nakoupilo potřebné, případně svůj dar zaslali skrze platformu Darujme. Od Zlína jsme dostali tekutou a sušenou stravu a dětskou kosmetiku v hodnotě 74 tisíc korun. A další věcné dary od Havlíčkova Brodu, Hořovic, Karlových Varů, Ostravy městské nemocnice, Mladé Boleslavi a Motola. Do finanční sbírky se zapojili také členové a fanoušci Nedoklubka, Harley – Davidson Praha a Miluju Prahu. Díky sdílení a výzvě na Darujme.cz/nedoklubko bylo na účtu Nedoklubka během pěti dní 320 tisíc korun na potřebné vybavení. „Jsem opravdu vděčná za to, že se nám povedlo sbírku uskutečnit. Cítila jsem velkou zodpovědnost a stres vše zajistit co nejdříve, bez finanční pomoci by to nešlo. Proto moc všem dárcům děkuji za podporu. Také dodavatelům za výhodnější podmínky a super rychlé dodání zboží, díky lékařkám a sestřičkám, které věcné dary přivezly přímo do sídla Nedoklubka v Praze. Za velmi důležité také považuji to, že některá naše špičková pracoviště jsou okamžitě schopna přijmout maličké pacienty s maminkami do své péče, jsou na to připraveni,“ dodává pro úplnost Lucie Žáčková.
Přidejte se a pošlete pomoc maličkým ukrajinským miminkům
Sbírka na platformě Darujme.cz pokračuje. I vy se můžete zapojit a poslat podporu těm nejmenším miminkům, která o své místo na světě bojují v inkubátoru, v zemi, která je ostřelována a bombardována.
„Tato naše sbírka vznikla vlastně neplánovaně jako doprovodná k primární věcné sbírce spotřebního materiálu a vybavení pro neonatologická oddělení. Oslovili jsme naše blízké, firemní partnery a přátele. Sbírka se ale rozšířila a rychle se rozrůstá, výtěžek se zvyšuje. Mám velkou radost z každého příspěvku a při každém z nich mi v hlavě naskakuje, co dalšího za něj můžeme koupit. Děkuji všem, kteří se zapojili a ještě zapojí,“ říká o sbírce Lucie Žáčková.
Napsat komentář