Nedoklubko poslalo na Ukrajinu zdravotnický materiál za zhruba 600 tisíc korun. Rozvezen byl do osmi ukrajinských měst, na neonatologická oddělení. Sbírka na platformě Darujme.cz pomáhá těm nejmenším, ale zároveň největším ukrajinským bojovníkům a jejich rytířům – předčasně narozeným miminkům a zdravotníkům, kteří o ně pečují. Za zvuku sirén, ostřelování a bombardování… Povídaly jsme si o tom s ředitelkou Nedoklubka Luckou Žáčkovou.
Všichni sledujeme situaci na Ukrajině. Většina z nás se snaží nějak pomoci, zdá se mi, že každý dělá, co může. Jak se stalo, že se Nedoklubko zapojilo do pomoci Ukrajině?
Já jsem už od 24. února přemýšlela, jak pomoci. První, co jsem udělala bylo, že jsem se spojila jsem se s ředitelkou ukrajinské rodičovské organizace Ranní ptáče Oleksandrou Balyasnou, kterou znám osobně díky zapojení obou našich organizací do mezinárodní nadace EFCNI…
Oleksandra zůstala na Ukrajině?
Ne, odepsala mi, že je s dcerou na cestě směr Rumunsko, že vůbec neví, jak se situace bude vyvíjet, a že až budou někde v bezpečí, promyslí to, zjistí potřeby a možnosti a dá mi vědět. Často jsme si pak večer psaly, pořád jsem na ně myslela, nemohla jsem uvěřit tomu, co se děje a přála jsem si vědět, že jsou s Dianou někde v bezpečí. Nabídla jsem jí samozřejmě, že pokud by jely do Čech, že můžou být u nás. Za dva dny už ale psala na naši celosvětovou skupinu na Facebooku, že je v pořádku v Rumunsku u naší rumunské kolegyně… Moc se nám všem ulevilo.
To je skvělé. A jak vlastně k té organizaci sbírky a následnému transportu zdravotnických materiálů na Ukrajinu nakonec došlo?
O pár dní později mi telefonoval Lumír Kantor, senátor PČR a primář novorozeneckého oddělení FN Olomouc, že na jeho oddělení uspořádali finanční sbírku a za pořízené finance nakoupili a nechali odvézt potřebný materiál a vybavení na ukrajinské neonatologické oddělení. To už jsem cítila, že bych nějak konkrétněji mohla pomoci i já a Nedoklubko. Pan primář v závěru našeho rozhovoru řekl: „Lucinko, myslíš, že bys mohla tuto zprávu poslat dál?“
A…? 🙂
To byl impuls. Řekla jsem, že už jsem se pro to rozhodla v průběhu našeho telefonátu, během kterého mi vyprávěl o olomoucké pomoci. Probrala jsem to s kolegyněmi ze správní rady Nedoklubka, které bez váhání souhlasily.
A rozjela se celá, velmi rychlá, akce. Čím jsi začala, od čeho ses tzv. odpíchla?
Napsala jsem primářům a primářkám, vrchním a staničním sestrám všech neonatologických oddělení v České republice. Mnozí z nich už svou pomoc odeslali nebo pomáhají potřebným tady v Čechách, někteří z nich ale vyjádřili zájem a přidali se k nám. Nabídli nejen věcné dary, vybavení, ale i finance. Podle seznamu o 240 položkách jsem začala oslovovat firmy a dodavatele, u kterých bychom mohli potřebné zboží zakoupit. Tady je nutno říci, že v rámci spolupráce s českými neonatologiemi se snažíme dodávat informační materiály, psychologickou pomoc a vybavení, které je spíše doplňkem skvělé péče neonatologů a sester jako jsou barevné pelíšky, dečky a polohovací pomůcky do inkubátorů, chobotničky, kojící polštáře a podobně. Základní vybavení jako jsou například katetry, stříkačky, sondy, kanyly nebo kyslíkový kondenzátor, jsem objednávala úplně poprvé…
Jak ses dokázala spojit s Ukrajinou?
Pan primář Kantor kontaktoval Katerynu Vandych z Českého centra v Kyjevě, se kterou navázal spolupráci již před pár lety v rámci projektu, kdy u nás byli někteří ukrajinští neonatologové na stážích. A ten nás následně propojil. Kateryna mi obratem poslala seznam všeho, co je nyní na Ukrajině nedostatkové a já jsem začala shánět dodavatele. Založili jsme také onu finanční sbírku na platformě Darujme. cz.
Ta sbírka měla obrovský úspěch a podařilo se vybrat poměrně hodně peněz za krátkou dobu…
Ano, je to tak. Sbírku jsme sdíleli na našem webu a sociálních sítích a také do všech spolupracujících neonatologických oddělení. Vyrobili jsme plakátek s QR kódem, který také sdílíme všude, kde můžeme. Zároveň jsme vyzvali k obecnému sdílení všemi, kdo se pro tuto naši věc nadchli a kdo cítí, že by nás rádi podpořili.
Na co přesně se peníze použily?
Finance ze sbírky jsme použili na zakoupení lahviček a dudlíků, umělého mléka, stříkaček všech dostupných velikostí, pupečních katetrů, krmících sond, kanyl a náplastí určených novorozencům. Zakoupili jsme také dětskou výživu suchou i tekutou, papírové ručníky, rukavice, plenky, vlhčené ubrousky, desinfekce na ruce, kanyly, infuzní sety a podobně. Do věcné sbírky se zapojili i jednotlivci a nosí nám většinou plenky, ale i výživu a vlhčené ubrousky.
A jak to fungovalo prakticky? Bylo potřeba najít místo, kde se vše uskladní, najít řidiče, kteří to vše odvezou na Ukrajinu, zajistit koordinaci toho všeho.
Veškerý materiál jsme schraňovali v naší kanceláři, v sídle Nedoklubka, a skladu. Vše jsme zabalili, připravili, balíky nadepsali v češtině a ukrajinštině. Řidiče s dodávkou zařídila skvělá Kateryna a na Ukrajině to, samozřejmě, také organizuje celé ona. Tam my už pomoci nemůžeme. Kateryna vše přijme, přebalí a podle přání jednotlivých nemocnic rozpošle dál až na jednotlivá ukrajinská oddělení. Dnes ráno Kata psala mail o tom, kam pomoc putuje: „Kvůli ruské okupaci a nepuštění humanitární pomoci do většiny měst, změnila jsem trochu seznam měst do kterých odjede Vaše pomoc. Během dneska a zítra jedou auta do měst: Charkov, Sumy, Černihiv, Dnipro, Vinnice. Ale dnes jsem obdržela urgentní požadavky z Kramatorsku a Chersonu, kde nemají pro děti skoro ani plenky, ani stříkačky, ani výživu.“
Přidala se k nám řada zdravotníků z oddělení napříč republikou. Dá se vůbec vyjmenovat, které nemocnice se zapojily, abychom na nikoho nezapomněly?
S velkou pomocí okamžitě přispěchali ze Zlína. Darovali nám pro Ukrajinu z výtěžku jejich zaměstnanecké sbírky nakoupenou kojeneckou výživu v hodnotě 70 tisíc korun. Dále se zapojily Karlovy Vary, Mladá Boleslav, Havlíčkův Brod, městská nemocnice v Ostravě, Motol a Hořovice s věcnými dary. Jiní zdravotníci napsali, že pořádají vlastní sbírky na konkrétní místa i s dopravou, nebo pomáhají uprchlíkům zde v ČR, mnoho nám poslalo finanční příspěvek na naši sbírku na Darujme.cz.
Pomoc koordinuji s Marcelou Pumprlovou, staniční sestrou ze Zlína, paní vrchní Alžbětou Novotnou z Karlových Varů, osobně mi dary za jejich oddělení přivezla paní primářka Milena Dokoupilová z Hořovic a také vedoucí lékařka mladoboleslavské neonatologie Michaela Roškotová. Osobně dary přivezla i paní primářka Magdalena Chvílová Weberová z Havlíčkova Brodu, další balíky připravila Jana Šadibolová v Městské nemocnici v Ostravě. Motol v čele s Renatou Jungmannovou daroval finanční dar i balík plen, dek a oblečení pro miminka.
Napadá mne, nabídli čeští zdravotníci i pomoc ve smyslu přímo péče o miminka?
Samozřejmě! Některá naše špičková pracoviště jsou okamžitě schopna přijmout maličké pacienty i s jejich maminkami do péče.
Jak se ale takový zdravotnický materiál nakupuje, když jsi laik a nerozumíš tomu?
Mám „přítelkyně na telefonu“, konzultuji s Míšu Kolářovou, vrchní sestrou od Apolináře nebo Marcelkou Pumrlovou ze Zlína. Vím, že když potřebuji, můžu jim kdykoli napsat a zeptat se na to, co mi není jasné. S výběrem mi pomáhali ve firmách, které jsme oslovili s konkrétními poptávkami z ukrajinských nemocnic. Některé vybavení jsme dostali darem, nebo za velmi dobrých finančních podmínek, musím říci, že jsem moc vděčná, za jakých podmínek a jak rychle jsme měli objednáno, nakoupeno a materiál k dispozici. Dovolím si poděkovat zástupcům firem: Devětsil, Vygon, Medela, Dvojcatka.cz, Chirana, Schubert, Alza.cz, Dräger, S.A.B. Impex a Saegeling Medizintechnik. Povedlo se nám něco skvělého za velmi krátkou dobu. Velkých krabic jsme odeslali 94.
Máš vzkaz pro ty, kteří na sbírku přispěli, nebo si teď říkají, že by se ještě rádi přidali?
Já k této naší sbírce přistupuji s velkou pokorou a vděkem za každý příspěvek. Ne, že by to bylo u jiných našich sbírek jinak. Ale zde si moc dobře uvědomuji, že lidé s vůlí a chutí pomáhat prostě pomohli nebo pomáhají různými cestami a způsoby Ukrajině už přes měsíc. Naše pomoc je značně závislá na příspěvcích dárců, které osloví konkrétní smysl a cíl zrovna naší sbírky. Mnoho lidí důvěřuje velkým organizacím, jako jsou Český červený kříž, Adra, UNICEF nebo Člověk v tísni. Posledně jmenované organizaci jsem, mimochodem, v prvních dnech po invazi přispívala i já s rodinou.
Tato naše sbírka vznikla vlastně neplánovaně, jako doprovodná k primární věcné sbírce spotřebního materiálu a vybavení pro neonatologická oddělení. Oslovili jsme naše blízké, naše firemní partnery a přátele. Sbírka se ale rozšířila, oslovila svým zaměřením i jiné lidi a rychle se rozrůstá a výtěžek se stále zvyšuje. Mám velkou radost z každého příspěvku a při každém z nich mi v hlavě naskakuje, co dalšího za něj můžeme koupit. Děkuji všem, kdo se do ní zapojili. Pomohli jste tam, kde to je skutečně třeba. Pokud bude i nadále úspěšná a dary budou dál přicházet, plánujeme na polovinu dubna další dodávku potřebného vybavení. Sbírka je aktivní do 15. 5. 2022.
29. 3. odjelo plné auto pomoci z Nedoklubka na Ukrajinu:
„Modlili jsme se, aby okupanti pomoc pro neonatologie nechali projet,“ říká Káťa z Kyjeva
Napsat komentář