U příležitosti Mezinárodního dne kávy jsme si s neonatoložkou MUDr. Terezou Lamberskou, Ph.D. povídali nejen o tomto lahodném moku, ale zejména o kofeinu, který je jeho podstatnou složkou a důvodem, proč ho mnozí z nás pijí. Co má kofein společného s předčasně narozenými dětmi a proč je pro neonatology téměř zázračným pomocníkem?
Když se řekne kofein, mnohým z nás se vybaví opojná příjemná vůně kávy. Málokoho ale už napadne, že by mohl zrovna kofein mít něco společného s předčasně narozenými dětmi.
Má toho hodně společného! Kofein je v současné době celosvětově nejužívanějším lékem v neonatologii. Dá se říct, že prakticky každé těžce a extrémně nezralé miminko je léčeno kofeinem.
Říkáte lék. Je kofein používán i v jiných medicínských oborech, než je neonatologie?
To je právě to zajímavé. Kofein je lék, který se v jiných medicínských oborech a u jiných skupin pacientů samostatně prakticky nepoužívá, je to zkrátka taková specialita pro nedonošeňátka.
Pro dospělé pacienty se kofein používá ve směsi s různými analgetiky v lécích na chřipku a podobně, je považován spíše za pomocnou látku, nebo doplněk stravy, použití kofeinu jako léku, dokonce v injekční podobě, pro léčbu závažného onemocnění, je jedinečné právě v neonatologii.
A vás, když slyšíte slovo „kofein“, napadne co? Přepadne vás chuť na kávu, nebo si vzpomenete na vaše maličké pacienty?
Vzpomenu si na své nedonošené pacienty.
K čemu přesně vy – lékaři neonatologové – kofein používáte? V čem především pomáhá předčasně narozeným miminkům?
Hlavním účinkem kofeinu je stimulace dechového centra v prodloužené míše. Laicky řečeno, kofein miminko „povzbuzuje“ k pravidelnému dýchání. V prvé řadě se tedy kofein používá k léčbě apnoických pauz z nezralosti.
Ne každý ví, co to apnoe je. Můžeme to vysvětlit, paní doktorko?
Apnoe je stav, kdy dojde ke krátkodobé zástavě dechu. U předčasně narozených miminek je apnoe nejčastěji způsobeno nezralostí centrálního nervového systému, mozku. Zjednodušeně řečeno, miminko se „zapomene“ nadechnout a právě v této situaci je kofein účinným pomocníkem.
Skvělé… To není ale vše, že? Tuším správně, že kofein jako lék pro předčasně narozené děti umí mnohem víc?
Výzkumníci, kteří sledovali účinnost léčby kofeinem ve velkých mezinárodních studiích zjistili, že užívání kofeinu má pozitivní vliv na vývoj plic nezralých novorozenců, snižuje riziko rozvoje bronchopulmonální dysplázie a hlavně, to je důležité, užívání kofeinu zlepšuje psychomotorický vývoj původně předčasně narozených dětí.
To skoro vypadá, že je kofein přímo zázračný… Je to časté, že miminko dostává kofein? Chci říct: Každé předčasně narozené miminko prodělá léčbu kofeinem?
Vzhledem k velmi pozitivním výsledkům léčby a zanedbatelným nežádoucím účinkům užívá kofein většina těžce a extrémně nezralých novorozenců. Miminka narozená před 32. týdnem těhotenství dostávají léčbu kofeinem zpravidla preventivně, ještě před rozvojem případných apnoických pauz z nezralosti, děti narozené mezi 32.-36. týdnem jsou léčeny pouze v případě rozvoje problémů. Vyšší dávky kofeinu se cíleně podávají dětem na umělé plicní ventilaci, před plánovaným ukončením řízené ventilace.
A naopak jsou nějaké kontraindikace, kdy kofein použít nelze…?
Kontraindikací pro podávání kofeinu je velmi málo. Dá se říct, že kofein dostávají opravdu téměř všechny předčasně narozené děti, léčba kofeinem se dočasně přerušuje pouze u miminek se závažnými komplikacemi v oblasti trávicího traktu, například při nekrotizujicí enterokolitidě, a samozřejmě léčba kofeinem také není indikována u nevyléčitelně nemocných miminek v režimu paliativní péče.
V jaké formě je kofein miminkům podáván? Kávu do bříška samozřejmě nedostávají…
Děti dostávají čistý kofein, respektive jeho sůl, která je dobře rozpustná ve vodě a snadno vstřebatelná. Pokud je to možné, tak se kofein podává přímo do žaludku sondou, obvykle „po jídle“, takže s mírnou nadsázkou by se dalo říct, že opravdu dostávají kávu s mlékem (úsměv). Pro děti, které z nejrůznějších důvodů nemohou přijímat mléko a léky sondou do žaludku, existuje samozřejmě injekční forma. V takovém případě dostanou děti kofein rovnou do žíly.
Pokud mám správné informace, kofein podáváte miminkům v kombinaci s kyselinou citronovou – je to tak? Jaký je důvod?
Důvod je víceméně technologický. S kyselinou citronovou vytváří kofein dobře rozpustnou sůl (kofein citrát), což je pro použití u novorozenců velmi praktické.
Ta dávka – pro představu – by odpovídala v přepočtu na dospělého jaké dávce kofeinu? Kolik šálků kávy by musela maminka nebo tatínek miminka vypít, aby dostali do těla tolik kofeinu, kolik vy podáváte miminku v rámci léčby?
Výhoda kofeinu je mimo jiné také široké terapeutické rozmezí a nízká toxicita, to znamená, že léčba kofeinem je bezpečná a dávku lze snadno zvyšovat k dosažení požadovaného efektu. Veškeré léky v neonatologii se počítají na kilogram tělesné hmotnosti, stejné je to i s kofeinem, půlkilové miminko samozřejmě dostane jinou dávku než dvoukilové. Při přepočtu na hmotnost dospělého, počítáme-li, že váží 80kg, by člověk dostával každý den udržovací dávku odpovídající zhruba 5 šálkům italského espressa. Úvodní, ta úplně první, dávka je dvojnásobná. Takže si představte 10 kafíček najednou…
Paradoxní je, že maminky, které své předčasně narozené děti kojí a nebo jim ostříkávají mateřské mléko, se kávě zpravidla vyhýbají jako čert kříži a přitom jejich děti dostávají dávku mnohem vyšší, než kolik by ony samy vypily…
Jak dlouho obvykle miminko kofein dostává? Dostává ho ihned po narození a děje se tak až do propuštění?
Těžce a extrémně nezralí novorozenci dostávají první dávku kofeinu brzy po narození, zpravidla během prvního dne života. A v podávání „udržovací“ dávky kofeinu se pak pokračuje celou řadu týdnů až měsíců. Léčba kofeinem se ukončuje zpravidla v okamžiku, kdy je miminko stabilní, bez ventilační podpory a nemá již žádné dechové obtíže. Nejpozději však okolo původně stanoveného termínu porodu, u zralých novorozenců a kojenců už není podávání kofeinu opodstatněné.
Někoho možná napadne, jestli se miminku nemůže vytvořit závislost na kofeinu… Jak to je?
U dospělých se jedná spíše o psychickou závislost, kromě samotných účinků kávy jsou pro nás důležité i rituály okolo přípravy a pití kávy. U miminek se příznaky z odnětí kofeinu po ukončení léčby nepozorují, ale samozřejmě miminka neumí mluvit, takže nám nemohou říct, že je třeba první dny po ukončení léčby kofeinem trochu bolí hlava, nebo se cítí více unavená…
Vy sama máte předčasně narozená dvojčata. Jsou to kafaři? Dostávaly vaše děti také kofein?
Ano, já mám s léčbou kofeinem skutečně i osobní zkušenost, moje dvojčátka kofein také dostávala. Nyní jsou dětem tři roky a zatímco chlapeček by se kávy ani nedotkl, tak holčička je rozená „kafařka“, asistuje mi při přípravě mého ranního šálku kávy s mlékem a vždycky ráda ochutná… (úsměv)
Je mezinárodní den kávy. Dáte si ráda kávu, paní doktorko?
Ano! Kávu miluji a držím krok se svými malými pacienty, takže 4-5 šálků kávy denně bez problémů dám. (úsměv)
Jana Kopecká says
Dobrý den,
děkuji za velmi zajímavý článek o kofeinu. Též držím krok s nedonošeňátky – kávu miluji. Přeji hezké dny. Kopecká Jana