Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Světový den dětské mozkové obrny

6. října

Dětská mozková obrna (DMO)

Jde o mimořádně závažné postižení mozku vyvíjejícího se dítěte, které se zpravidla plíživě a s proměnlivými klinickými příznaky objevuje již v kojeneckém věku. Z počátku však projevy postižení bývají nenápadné a jejich určení vyžaduje odborné vyšetření a sledování dítěte dětským neurologem.

Prvním vyšetřujícím lékařem je praktický lékař pro děti a dorost, který však musí znát vývojové etapy pohybového systému. Dětská mozková obrna je postižení mozku, při němž jde o takzvanou centrální poruchu. Ta se projevuje poruchou svalového napětí na trupu a končetinách. V obecném slova smyslu se může projevovat jako snížené svalové napětí (hypotonie), nebo naopak zvýšené svalové napětí (hypertonie).

Příčina vzniku je často neznámá. Je však známo, že nejčastější příčinou je nedostatek kyslíku (hypoxie) v nitroděložním období, a zejména pak těsně před porodem a po narození. Ohroženi jsou především novorozenci s nízkou porodní váhou (nedonošené děti) a s poruchou dýchání vyžadující intenzivní resuscitaci. Velkým problémem pro nejčasnější diagnózu je poměrně chudá pohybová aktivita v nejranějších stadiích vývoje. Projevy opoždění jsou tudíž z počátku velmi nenápadné.

Dětská mozková obrna (DMO) má několik forem. Jejich rozdělení vychází z charakteru postižení. Mohou být postiženy všechny čtyři končetiny (z klinického hlediska nejzávažnější) nebo pouze dvě, případně pouze jedna polovina těla.

Kromě uvedených se setkáváme ještě s poruchou koordinace, při níž se objevují zvláštní hadovité pohyby končetin, především horních. Porucha intelektu není jednoznačná. Stejně tak jako postižení, která dětskou mozkovou obrnu mohou provázet – například smyslové poruchy či epilepsii.

Podrobnosti

Datum:
6. října
Rubrika Akce: