Načítám Akce

« Všechny Akce

Světový den rozštěpu páteře a hydrocefalu

25. října

Rozštěp páteře

Rozštěp páteře (spina bifida) vzniká v průběhu prenatálního vývoje miminka, tedy v době těhotenství. Řadí se mezi vrozené vývojové vady dítěte. Při rozštěpu páteře dochází k poruše uzavření neurální trubice, která je základem nervové soustavy. Existuje spousta forem rozštěpu páteře. U lehčích forem nemusí postižený ani vědět, že nějaký problém má. Zato nejtěžší formy rozštěpu páteře bohužel nejsou slučitelné se životem. Rozštěp páteře se většinou vyskytuje na zádech miminka v křížové oblasti a má několik forem. Lehká formy nemusí způsobovat žádné komplikace, u těžší však dochází k vážnějším vadám např.: inkontinence moči a stolice, omezení citlivosti a hybnosti dolních končetin nebo deformace mozku u hydrocefalu.

Příčiny rozštěpu páteře zatím nejsou známé, lékaři se pouze domnívají, že příčinami jsou rizikové faktory jako genetická predispozice, nedostatek kyseliny listové v těhotenství, nebo cukrovka typu 2.

Diagnostika rozštěpu páteře

Lékař na ultrazvuku během těhotenství pozná pouze těžší vady rozštěpu páteře, proto se provádí ještě tzv. triple test, díky kterému lze odhalit až 80 % rozštěpů páteře. Pokud lékař rozštěp páteře nediagnostikuje během těhotenství, bývá vážnější vada patrná v oblasti páteře po narození miminka. Přesný rozsah se pak dále zjišťuje pomocí rentgenu, CT nebo magnetické rezonance.

Léčba je operativní, lékaři umí při operaci uzavřít jednotlivé obratle a vrátit vyhřezlou míchu a obaly zpět do páteřního kanálu. Porušená mícha se ale operačně spravit nedá. Miminko by mělo operaci podstoupit co nejdříve po narození, aby se zabránilo případným komplikacím. Následně může lékař doporučit cvičení tzv. Vojtovy metody. Pokud došlo i k hydrocefalu (otoku mozku), musí zasáhnout neurochirurg, který nechá odtéct mozkomíšní mok z mozku.

Prevence rozštěpu páteře

Jste těhotná nebo miminko plánujete? Pak byste měla zvýšit příjem kyseliny listové, ideálně v přirozené formě, případně ve formě tablet.

 

Hydrocefalus, také označovaný jako vodnatelnost mozku či vodnatelnost hlavy, se nejčastěji objevuje u novorozenců a malých dětí. Dochází k přílišnému hromadění mozkomíšního moku v mozkových komorách či dutinách mozku. Přebytečný mok tlačí na mozkovou tkáň a může způsobit opožděný psychomotorický vývoj až mentální postižení. U novorozenců a malých dětí je typickým příznakem nemoci abnormální růst hlavy.

Jaké má hydrocefalus příznaky?

U novorozence a dětí do 2 let můžeme pozorovat: Zvětšený obvod hlavy (makrocefalie), výrazné napětí fontanely, zhoršená reflexní reakce, zvracení, poruchy spánku, ztráta tělesné kontroly, Syndrom zapadajícího slunce, poruchy vědomí a dýchání, možný vznik epileptických záchvatů

Je hydrocefalus nebezpečný?

Hydrocefalus představuje riziko, zejména pokud není řádně léčen nebo pokud je základní příčina hydrocefalu závažná. Nebezpečí spočívá především v nárůstu tlaku uvnitř lebky, který je způsoben hromaděním mozkomíšního moku. Všichni pacienti s tímto onemocněním by měli být pečlivě sledováni lékaři a případně léčeni podle potřeby. Tím se rizika minimalizují a zlepší se kvalita jejich života.

Co způsobuje hydrocefalus

Hydrocefalus se vyskytuje zhruba u 3 novorozenců z 1000 a z 25 % případů se jedná o vrozenou vadu. Ale může být důsledkem infekce matky, krvácení, úrazu hlavy nebo pooperačních komplikací.

Hydrocefalus je možný léčit zpravidla pouze chirurgickými zákroky. Při zákroku se do mozku implantuje tenká trubice, tzv. shunt, která odvádí přebytečný mozkomíšní mok do jiných částí těla, kde je vstřebáván. Pokud je hydrocefalus způsoben specifickou příčinou, jako jsou nádory mozku nebo infekce, většinou je nezbytná léčba i této základní příčiny.

 

Podrobnosti

Datum:
25. října
Rubrika Akce: