Nejčastější komplikace v těhotenství spojené s rizikem předčasného porodu
Autor: doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D.
Vedoucí lékař oddělení rizikového těhotenství
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Předčasný porod může vyvolat řada faktorů. Některá rizika předčasného porodu lze ovlivnit, jiná nikoliv. Mezi ta neovlivnitelná patří například příčiny dané geneticky. Ovlivnit naopak lze například chování rodičky během těhotenství.
Mezi časté příčiny předčasného porodu patří:
- Nejrůznější druhy nitroděložní infekce, kdy zánět z pochvy přejde do dělohy a na plodové obaly a poté do plodové vody. Infekce a pohlavně přenosné choroby, jako je třeba trichomoniáza, infekce mykoplasmaty a ureoplasmaty nebo infekce dělohy či plodové vody, jsou považovány za příčinu téměř poloviny předčasných porodů. Odborníci mají podezření, že zánět vede k uvolňování prostaglandinů, což je látka, která vyvolává porod obvykle na konci těhotenství. Stejný nepříznivý vliv může mít i neléčená infekce močového ústrojí.
- Imunologické faktory.
- Poruchy funkce placenty, které mohou nastat z různých příčin. Do této skupiny příznaků patří i preeklampsie. Ta sama o sobě předčasný porod nevyvolává, ale závažným způsobem poškozuje plod i matku, takže je obvykle nutné předčasný porod uměle vyvolat.
- Vícečetné těhotenství.
- Vrozené vady dělohy a pooperační změny na děložním čípku (hrdlu), kdy je poškozena jeho uzávěrová funkce; to se týká i změn po ošetření čípku konizací, což je poměrně běžný zákrok u mladých žen v reprodukčním věku.
- Nemoc na straně matky, zejména cukrovka či vysoký krevní tlak. Zvýšené riziko předčasného porodu mají i obézní ženy nebo ženy trpící poruchou příjmu potravin.
- Anomálie plodu.
- Užívání návykových látek během těhotenství.
- Roli pravděpodobně hrají i genetické predispozice.