Jak předejít ohrožení těhotenství předčasným porodem?
Doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
Primář novorozeneckého oddělení
FN Plzeň
MUDr. Andrea Pašková, Ph.D.
Lékařka Centra fetální medicíny a Oddělení ultrazvukové diagnostiky
VFN Praha
MUDr. Kateřina Fialová, Ph.D.
Doktorka lékařské fyziologie
Brno
Je potřeba předeslat, že zázračný recept na udržení těhotenství obecně není, protože příčin ohrožení těhotenství je mnoho a některým se bohužel preventivně vyhnout ani nelze, tedy nejsou preventabilní, a jejich řešení už spadá do oblasti medicíny. Každopádně prevence má i tak svůj velký význam.
Správná otázka tedy zní: „Čemu bych se mohla a měla vyhnout, abych neohrozila své dosud normální těhotenství?“ Nebo „Co mohu udělat pro to, abych udržení těhotenství a vývoj miminka podpořila?“
Možnosti jsou následující:
1. Omezit psychickou zátěž na minimum
Pracovat se stresovými situacemi tak, aby neměly vliv na těhotenství a jeho průběh. Vhodné postupy jsou například zklidnit se, omezit pracovní povinnosti jak doma, tak v práci, relaxační cvičení, meditace, poslech relaxační hudby, těšení se na miminko, promlouvání k němu, říkání si o pomoc. Vědomě předcházet situacím, které způsobují zbytečnou psychickou nepohodu, jako například sledování některých programů nebo zpravodajství.
Jak ovlivňuje psychická nepohoda a stres průběh těhotenství?
Odpočinek a stres jsou důležitými faktory během těhotenství. Gravidita znamená velkou zátěž pro ženu a její tělo. Jakákoliv psychická nebo fyzická zátěž během těhotenství znamená zvýšenou zátěž.
Ve vyšším stupni těhotenství již dítě vnímá některé podněty z vnějšího prostředí. Dítě je vysoce senzitivní a vnímá, jestli je chtěné a milované už od počátku, nebo zda je to naopak. Je zřejmé, že pokud jde jen o krátkodobý stres, kterému je budoucí maminka vystavena, je dítě před jeho negativním vlivem chráněno. Pokud je působení stresu dlouhodobější, stoupá hladina stresových hormonů v těle matky i plodu.
Těhotným ženám, které jsou v dlouhodobém stresu, doporučujeme konzultaci psychologa, doporučuje se zkoušet relaxační techniky, uvědomit si důležitost psychického i fyzického uvolnění těhotné ženy. Velmi důležitá je pevná vazba mezi matkou a dítětem, která dokáže usměrnit i negativní efekty dlouhodobého stresu.
2. Omezit intenzitu tělesné aktivity
Vyloučit za prvé aktivity na hranici aerobního prahu, kdy srdeční frekvence maminky dosahuje vysokých hodnot, například běh, kardio cvičení, HIIT apod., a za druhé také pohybové aktivity s možností pádu, nárazů, otřesů. Velmi doporučovaná a prospěšná je určitě chůze nebo relaxační cvičení – jak pro fyzickou, tak pro psychickou pohodu.
Jak ovlivňuje průběh těhotenství a vývoj plodu opakovaná nebo dlouhodobá sportovní kardio zátěž?
Během cvičení se zvyšuje srdeční frekvence maminky a také plodu. U cvičení typu kardio dosahuje srdeční frekvence vysokých hodnot (nad 140 tepů/min) a hlavně klesá obsah kyslíku v krvi, a snižuje se tak okysličení plodu přes placentu. Nedostatek kyslíku pro plod může způsobit poruchu jeho růstu a vývoje důležitých orgánů.
3. Zaměřit se na kvalitní a co nejvíce přirozenou stravu a suplementaci (doplňky stravy).
Těhotným ženám prospívá úplně stejná zdravá strava jako všem ostatním. Ideální je, když jí žena dlouhodobě kvalitně a ve své zdravé stravě dál pokračuje. Doporučuje se doplňovat individuálně potřebné živiny, ideálně při klinicky ověřeném nedostatku nebo při riziku nedostatku na základě stravovacího omezení či nemoci. V těhotenství se zvyšuje potřeba některých živin a vitamínů, a proto se doporučuje je doplňovat, zejména vitamin D, omega-3 mastné kyseliny, jód a kyselinu listovou.
Jaké důsledky má na vývoj plodu nedostatek vitaminu D, omega-3 mastných kyselin?
Rozvíjející se mozek miminka vstřebá 50 % molekul mastných kyselin, které jsou součástí rybího tuku (tzv. omega-3 mastné kyseliny), a pokud je jich v mateřském těle nedostatek, je to spojováno s rizikem předčasného porodu a špatným vývojem mozku a nervové soustavy u dítěte. Nedostatek vitaminu D se zase podílí (spolu s dalšími faktory) na rozvoji vysokého krevního tlaku, riziku preeklampsie a předčasného porodu.
4. Dbát na spánkovou hygienu a kvalitní odpočinek.
Spěte nejlépe 7–9 hodin a dopřejte si odpočinek, kdykoliv cítíte, že jste unavená.
Jak ovlivňuje nepravidelný nebo nekvalitní spánek vývoj plodu?
Poruchy spánku jsou velmi častým problémem těhotných žen, až 88 % těhotných žen trpí nespavostí.
Kvalitní spánek je v těhotenství nesmírně důležitý, aby se vše zdárně vyvíjelo a žena zvládala zvýšené metabolické nároky. Pokud žena dobře spí, je to jednoznačně pozitivní. Miminko a maminka jsou propojeny.
Nedá se úplně říct, že když bude žena v těhotenství hodně spát, bude i miminko po porodu hodně spát. Na spánek miminka má vliv mnoho věcí. Většinou však dětem vyhovuje, když má den, tedy i spánek, nějaký rytmus. Když se nespí jednou do jedenácti dopoledne a jindy do šesti ráno a stejně tak s usínáním.
5. Omezit užívání léků.
Během těhotenství by se měly užívat jen ty léky, které jsou opravdu nezbytně nutné. Pokud užíváte léky dlouhodobě, léčbu vždy konzultujte s lékařem. Může vám doporučit jiné a vhodnější alternativy léků, které budou mít stejný účinek. Při užívání volně dostupných léků zvažte poměr mezi prospěšností a riziky. Při nasazování nového léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Stejně tak ne všechny bylinné směsi jsou během těhotenství vhodné. Doporučují se přímo namíchané bylinky nebo čaje pro těhotné.
6. Ukončit škodlivé návyky jako kouření, nadměrné pití kávy, pití alkoholu, užívání drog!
Skutečně mají těhotné spát na levém boku?
V těhotenství bývá často doporučováno spaní právě na levém boku.
Proč je to výhodné? Čím se liší oproti spánku na boku pravém?
Spaní na levém boku zlepšuje krevní oběh dítěte, a tím také jeho výživu z placenty matky. Poloha na levém boku také napomáhá ledvinám efektivně odvádět přebytečné nebo škodlivé látky a tekutiny z těla. Děloha leží v naprosté většině případů v pravé polovině břicha. Vpravo „běží“ hlavní céva, která odvádí krev z dolní poloviny těla, tzv. dutá žíla. Pokud by těhotná spala na pravém boku nebo na zádech, mohlo by dojít k útlaku této důležité žíly a zpomalil by se odtok krve z placenty.
Do spánku na levém boku v těhotenství se ženy nutit nemusí, výjimkou jsou riziková těhotenství. Žena má spát v takové poloze, která je jí co nejpohodlnější a přinese jí klidný a co nejméně rušený spánek, k tomu napomůže i polohování pomocí polštářů. I tak je závěr těhotenství často spojen s nespavostí. Ta však nemá žádný vliv na plod, který má svůj vlastní rytmus spánku a bdění.
Lze se dočíst o tom, že se nedoporučuje, či je dokonce nebezpečný spánek na zádech. Jaká rizika hrozí a jaká je jejich pravděpodobnost? Při poloze na zádech ve třetím trimestru hrozí stlačení velké duté žíly, která vede krev z dolní poloviny těla zpět k srdci a prochází vpravo od dělohy. Může nastat pocit nevolnosti a dušení. Děloha stlačuje močový měchýř a velké břišní cévy, takže krevní oběh je narušen a dýchání ztíženo. Jestliže ale zrovna žena nerodí, nemusí mít v tomto směru žádné obavy. Už vůbec není nutné obávat se toho, že se ve spánku na záda přetočíte nevědomky. Výjimkou jsou jen velmi riziková těhotenství (vysoký tlak, problém s ledvinami, ohrožení plodu), kdy se doporučuje spát na levém boku.
Je v těhotenství nebezpečné spát na břiše? Jakmile jsou rozměry i hmotnost plodu větší, může se zdát spánek na břiše nepříjemný, nebo dokonce technicky nemožný.
V prvním trimestru těhotná pociťuje nepřekonatelnou potřebu spánku v libovolné denní době. Tento jev je častý a běžný. Jeho příčinou jsou hormonální změny, jimiž prochází organismus. Druhý trimestr je obdobím zklidnění ve všech směrech. Tyto skutečnosti přispívají k vytvoření pocitu uspokojení, který napomáhá ke klidnému spánku. Tím spíše, že žena ještě může spát v libovolné poloze, včetně polohy na břiše, plod se přizpůsobuje jakékoliv pozici a v žádné není stlačen tak, aby byl omezován. Od pátého nebo šestého měsíce tyto ideální podmínky pomalu mizí. Těhotná obtížně hledá pozici pro pohodlný spánek, v noci ji trápí křeče, zdá se jí hodně snů, popřípadě ji budí pohyby děťátka. To vše jasně vysvětluje, proč je závěr těhotenství často spojen s nespavostí.
Poruchy spánku v těhotenství jsou zcela normální a velmi časté. Jde většinou o důsledek úzkosti, stresu, hormonálních výkyvů a v neposlední řadě i tělesného nepohodlí. Jak těhotenství postupuje, je stále těžší najít pohodlnou pozici, ve které by se žena mohla vyspat.
Pokud jsou potíže se spánkem jen mírnějšího rázu, je možné se je pokusit mírnit pomocí bylinných čajů. Vhodný je kozlík lékařský (kořen), v lékárnách je možné koupit i kozlíková dražé, a meduňka lékařská (nať). Dobrá čajová směs pro uklidnění je z kozlíku, meduňky a máty peprné ve stejném poměru. Vhodné je použití přírodní kosmetiky – éterické oleje přinášejí tělesnou úlevu, harmonizují psychiku a emoce. Pomůže i masáž.
Tipy pro dobrý spánek v těhotenství
V průběhu dne zásobujte své těhotné tělo spoustou tekutin, ale než se vypravíte do postele, příjem tekutin utněte. Bude se vám lépe spát a přitom snížíte frekvenci nočního močení.
Pokuste se najít cvičení, které byste mohla praktikovat pravidelně. Uděláte tak dobrou věc i pro svou krevní cirkulaci a redukujete noční křeče nohou. Cvičení snižuje stres a úzkost.
Snažte se v těhotenství vybudovat stálou a příjemnou večerní rutinu, která uvolní vaše tělo a připraví jej na nadcházející spánek. Může to být šálek čaje, kapitola z oblíbené knihy, horká sprcha nebo třeba masáž ramen, kterou vám poskytne váš partner. Pevný každodenní rituál vám pomůže uvolnit se a lépe usnout. Pokud máte v těhotenství problémy s pálením žáhy, spěte s hlavou podloženou polštáři. Vyhýbejte se kořeněným, kyselým a smaženým jídlům, která mohou symptomy zhoršovat.
Pokud se nevyspíte dostatečně v noci, zdřímněte si během dne. Stačí si najít klidné místo, na kterém si půl hodiny během dne zdřímnete a redukujete tak únavu. Kupte si polštáře (buď speciální pro těhotné, ale vystačíte si i s běžnými), které vašemu měnícímu se tělu poskytnou žádoucí oporu. Většině těhotných vyhovuje spát na straně s jedním polštářem pod kolenem a dalším pod břichem.
Samozřejmostí je úplná eliminace kofeinu a alkoholu, které nejenže škodí plodu, ale způsobují také nespavost. Pokud máte problémy s nevolností, jezte do polosyta a vyvarujte se dlouhých intervalů mezi jednotlivými jídly.
Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/spanek-v-tehotenstvi-na-boku-na-brise/