Předčasný porod
Fyziologické těhotenství trvá 40 týdnů, tedy 9 kalendářních nebo 10 lunárních měsíců. Narodí-li se miminko před ukončeným 37. gestačním týdnem, je porod považován za předčasný.
Hranice životaschopnosti plodu je v různých státech světa stanovena na jiný gestační týden. V České republice byla v roce 1994 legislativně snížena hranice životaschopnosti na porodní hmotnost 500 g nebo ukončený 24. týden těhotenství, přičemž i menší děti, pokud se narodí v dobrém stavu, nejsou zcela bez šance. Miminko již ve 23. týdnu těhotenství má všechny části těla vytvořeny, pouze jsou menší a jejich funkce je nedokonalá, nevyzrálá. Na dozrání potřebují čas, spousty trpělivosti a v mnoha případech i léčebné pomoci. "Anatomická hranice daná vývojem orgánů důležitých pro přežití, především plic, se dnes pohybuje kolem 22. týdne těhotenství. Prognóza živě narozených dětí v období mezi 22. až 24. týdnem je i při současném potenciálu medicíny stále nejistá a dětem se dnes poskytuje aktivní péče pouze v individuálních případech, tedy na přání rodičů, nebo při zjištění překvapivě lepšího funkčního či somatického stavu miminka bezprostředně po porodu. I v této tzv. šedé zóně počty přežívajících dětí bez závažného poškození stoupají a ukazuje se, že výsledky jsou ještě lepší, pokud se volí aktivní přístup, který zahrnuje antenatální (před narozením) podání steroidů, a šetrná, ale účinná stabilizace dítěte po porodu," říká prof. MUDr. Richard Plavka, CSc.
Zralost dítěte se dělí podle dosaženého gestačního týdne na:
- extrémní nezralost: pod 28. týden těhotenství
- těžkou nezralost: 28. - 30. týden těhotenství
- střední nezralost: 31. - 33. týden těhotenství
- lehkou nezralost: 34. - 36. týden těhotenství
Dělení předčasně narozených dětí podle porodní hmotnosti:
- pod 2500 g: novorozenci s nízkou porodní hmotností
- pod 1500 g: novorozenci s velmi nízkou porodní hmotností
- pod 1000 g: novorozenci s extrémně nízkou porodní hmotností
I přesto, že se diagnostické a terapeutické možnosti zlepšují, k předčasným porodům dochází stále častěji. Každé desáté miminko přijde na svět jako nedonošené, v České republice je to zhruba každé dvanácté. Důvodem narůstajícího počtu předčasných porodů je (mimo jiné) i to, že narůstá počet dětí narozených po umělém oplodnění, počet dětí z vícečetných porodů (to souvisí s umělým oplodněním) a také se zvyšuje průměrný věk matek. Za posledních dvacet let se však šance předčasně narozených dětí na přežití znásobily.
Příčiny předčasného porodu
Předčasný porod může vyvolat řada faktorů. Některá rizika předčasného porodu lze ovlivnit, jiná nikoliv. Mezi ta neovlivnitelná patří například příčiny dané geneticky. Ovlivnit naopak lze například chování rodičky během těhotenství.
Mezi časté příčiny předčasného porodu patří:
- nejrůznější druhy nitroděložní infekce, kdy zánět z pochvy přejde do dělohy a na plodové obaly a poté do plodové vody. Infekce a pohlavně přenosné choroby, jako je třeba trichomoniasis nebo infekce dělohy či plodové vody, jsou považovány za příčinu téměř poloviny předčasných porodů. Odborníci mají podezření, že zánět vede k uvolňování prostaglandinů, což je látka, která vyvolává porod obvykle na konci těhotenství. Stejný efekt může mít i neléčená infekce močového ústrojí.
- poruchy funkce placenty, které mohou nastat z různých příčin
- vícečetné těhotenství
- vrozené vady dělohy a pooperační změny na děložním čípku (hrdlu), kdy je poškozena jeho uzávěrová funkce
- nemoc na straně matky, zejména cukrovka či vysoký krevní tlak
- anomálie plodu
- užívání návykových látek během těhotenství
- roli pravděpodobně hrají i genetické predispozice
Ne vždy je ale příčina předčasného porodu vysvětlitelná – někdy se stane, že se důvod předčasného příchodu na svět miminka nikdy nedozvíme.
Obecně lze říci, že z hlediska věku jsou nejohroženější velmi mladé maminky a také skupina prvorodiček nad 35 let. Mezi vnější vlivy na těhotenství, tedy ty, které jsou ovlivnitelné samotnou budoucí matkou, patří například: užívání návykových látek (ať již jde o drogy, či alkohol). Riziko předčasného porodu je významně zvyšováno i kouřením rodičky. Škodliviny z cigaretového kouře mají neblahý vliv na růst plodu, protože mohou významně ovlivňovat průtok krve placentou. Stejně tak kofein může mít v těhotenství neblahý vliv – je tedy dobré omezit pití kávy i čaje.