Abrupce = předčasné odloučení.
Placenta = plodové nebo též mateřské lůžko, dočasný orgán vznikající v děloze těhotné ženy; je důležitým zdrojem hormonů nezbytných pro udržení těhotenství; díky placentě nepoškodí imunitní systém matky plod, který by byl jako cizí těleso za normálních okolností imunitou matky napadán; za normálních podmínek je placenta uložena v horní části dělohy a je vypuzena během třetí doby porodní.
Abrupce placenty = předčasné odloučení placenty od děložní stěny.
Abrupce patří k závažným komplikacím. Může k ní dojít jak během těhotenství (po 20. týdnu těhotenství), tak během porodu (před porodem plodu).
Od rozsahu abrupce se odvíjí její závažnost a způsob léčby:
Lehká forma: nemusí dojít k žádným závažným klinickým obtížím
Částečné odloučení: pokud není odloučení velkého rozsahu a plod se nadále dobře vyvíjí, je volen vyčkávací postup; jestliže jsou příznaky závažné, je nutné těhotenství ihned ukončit císařským řezem
Úplné odloučení: při odloučení placenty ve větším rozsahu dochází k náhlé bolesti břicha, dostavuje se nevolnost, dušnost, neklidnost, objevují se příznaky šoku, děloha je na pohmat tvrdá a napjatá; při odloučení více než čtvrtiny plochy placenty plod odumírá a je nezbytně nutné rychle a šetrně vyjmout plod z dělohy – nejšetrnější je porod vaginální, který je vyvolán protržením vaku blan, pokud se u rodičky projevují příznaky šoku, dojde k ukončení těhotenství císařským řezem.
Příčiny abrupce: trauma, akutní zmenšení velikosti dělohy, cévní změny (otoky, vysoký krevní tak, přítomnost bílkoviny v moči, atd. - to vše může vést k záchvatu křečí = eklampsii), choroby ledvin, úraz s nárazem na dělohu, …
Vznik abrupce podporuje: kouření během těhotenství, užívání drog, vyšší věk těhotné ženy (nad 35 let), preeklampsie, vysoký krevní tlak, deformovaná děloha, náraz na břicho, dvoj a vícečetné těhotenství
Průběh abrupce: mezi placentou a děložní stěnou se vytvoří krevní výron, který postupně roste a odtlačuje placentu.
Možné příznaky abrupce: krvácení (není pravidlem), bolesti břicha a podbřišku, děložní stahy, úmrtí plodu bez větších předchozích příznaků onemocnění.
Ke zjištění, že došlo k odloučení placenty často dochází až po jejím porodu.
Jakékoliv krvácení během těhotenství je nutné ihned konzultovat s lékařem.