Screening preeklampsie se provádí v I. trimestru
Toto vyšetření může absolvovat každá těhotná žena. Provádí se v I. trimestru v rámci tzv. kombinovaného screeningu, během kterého se také zjišťuje riziko vývojových vad u plodu. Výsledkem je teoretický výpočet rizika preeklampsie.
Vyhodnocují se:
- laboratorní testy (placentární růstový faktor – PLGF)
- ultrazvukové vyšetření (průtok krve děložními tepnami)
- anamnéza ( anamnéza preeklampsie v minulosti)
- aktuální hodnocení krevního tlaku
Jak screening probíhá?
je složen z krevního testu – krev se odebírá na konci I.trimestru. Na konci I. trimestru je následně ženě provedeno také ultrazvukové vyšetření. Proběhne také měření krevního tlaku a záznam osobní anamnézy. Data se následně zanesou do speciálního programu, který na jejich základě vyhodnotí nejen riziko vývojových vad, ale také preeklampsie.
A co dál?
Je-li riziko preeklampsie negativní, o těhotnou ženu se dál stará ošetřující gynekolog běžným způsobem. Vyjde-li výsledek pozitivní, je těhotné jako prevence doporučena acetylsalicylová kyselina v dávce 100 mg denně a to až do 34. týdne těhotenství. Podle MUDr. Kouckého, vedoucího lékaře oddělení rizikového těhotenství od pražského Apolináře a vedoucího projektu výzkumu Pomáháme (ne)donošení, je prokázáno, že toto opatření prokazatelně snižuje riziko preeklampsie. MUDr. Koucký dále dodává: „Při pozitivním screeningu je vhodné pravidelně provádět test na preeklampsii.“