Nedonošené miminko leží na hrudi svého rodiče. Metoda přínosná nejen pro něj, ale i pro jeho maminku. Chvilky klokánkování jsou ty nejpříjemnější, které na neonatologii rodiče zažívají.
„Naše přirozené chování kolem porodu směřuje k uvítání dítěte do starostlivé a pečující rodiny,“ vysvětluje neonatoložka MUDr. Eliška Vokurková. „Toto chování je podmíněno hormonálně. Oxytocin (tzv. hormon lepení), prolaktin (tzv. hormon rodičovství) a opioidy (jako hormony potěšení) jsou zodpovědné za blízký kontakt obou rodičů ke konci těhotenství a za jejich instinktivní dotyky i láskyplnou náruč pro své dítě bezprostředně po porodu. Rodiče předčasně narozených dětí jsou o toto přirozené citové vzplanutí ochuzeni.“
Klokánkování (z anglického Kangaroo mother care) je metoda, která se využívá především pro miminka, která se narodila předčasně. Název není zvolen náhodně – klokan je savec, jenž své narozené mládě, které je slepé, holé a nemá zadní nohy, nosí ve speciálním vaku do doby, než je schopno samostatného života. Projde tedy podobným procesem, jako předčasně narozené miminko, které také musí dozrát, i když ne ve vaku své matky. Podstata této metody, která miminku pomáhá dozrát, spočívá v tom, že je dítě přikládáno přímo na tělo matky, kůží na kůži. Tento přímý, velmi těsný tělesný kontakt dítěti simuluje bezpečné prostředí, které mu připomíná prostředí dělohy (cítí teplo matčina či otcova těla, slyší tep srdce).
Kde klokánkování vzniklo?
Průkopníky metody byli kolumbijští lékaři koncem 70. let, kdy v porodnici v Bogotě byl kritický nedostatek inkubátorů. Matky nedonošených miminek je tehdy nosily 24 hodin denně na svém těle, pod oděvem. Ukázalo se, že takto opečovávané děti přibírají rychleji, než děti v inkubátorech, méně je postihovaly infekce. Přínosem bylo i to, že klokánkované děti byly matkami lépe přijímány.
Klokánkování uznává i WHO
Od roku 2003 uznává i WHO klokánkování jako oficiální metodu přístupu k předčasně narozeným dětem.
Evidentní pozitiva
V průběhu času se ukázalo, že metoda klokánkování má skutečně mnoho pozitivních vlivů na vývoj dítěte. Klokánkovaná miminka jsou méně ohrožena infekcí, a to z toho důvodu, že se jejich kůže přirozeně osidluje mateřskými bakteriemi, proti kterým jsou přímo chráněny protilátkami z mateřského mléka své maminky. Dle neonatologů mají také klokánkované děti stabilnější srdeční frekvenci, pravidelné dýchání, lepší saturaci (okysličení tkání kyslíkem, které je monitorováno přístroji), menší výkyvy tělesné teploty, méně pláčou, lépe spí a mají delší období bdělosti. V neposlední řadě má klokánkování pozitivní dopad na vytváření vztahu mezi matkou a dítětem. Žena, která je vlivem předčasného porodu ochuzena o přirozené citové vzplanutí, navazuje při klokánkování se svým miminkem ten nejbližší vztah a to prokazatelně probouzí její instinktivní chování, podporuje mateřské kompetence a má pozitivní vliv na nástup laktace.
Klokánkování si užívají i muži
V posledních letech byly prováděny výzkumy této metody, zaměřené na otce, které prokázaly nesporný přínos této metody i pro tatínky. Muži, kteří své předčasně narozené miminko mohli klokánkovat, lépe zvládali stres, spojený s předčasným porodem jejich dítěte a také se lépe vžívali do své rodičovské role. Klokánkování jim dávalo větší pocit kontroly nad nelehkou situací, kterou prožívali.
Máme inkubátory, ale maminka je maminka
Dnes (v naší zemi) není nutné, aby žena měla miminko na sobě celých 24 hodin denně. Pozitivní vliv na tělesnou teplotu miminka, jeho dýchání a tepovou frekvenci má i klokánkování po dobu jedné hodiny denně. Je ovšem nutné, aby miminko nebylo z inkubátoru vyndáváno na kratší dobu než je právě ona jedna hodina – časté střídání prostředí mu nemusí dělat dobře. Sestřičky a lékaři vám také vysvětlí, že je potřeba respektovat režim vašeho malého miminka, kvůli vytvoření úplného spánkového rytmu. Vždy se proto snažte se sestřičkami domluvit na době, kdy budete klokánkovat.
Klokánkují se i děti na JIRP a ARO oddělení
Klokánkovat lze i velmi malá miminka. K prvnímu klokánkování dochází často v prvních dnech života nedonošence. Dechová podpora pomocí ventilátoru a dokonce ani intubace nemusí klokánkování překážet.