CESTY KE KOJENÍ PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ
LETÁK KE STAŽENÍ ZDE
Mateřské mléko je pro předčasně narozené děti obzvlášť důležité
Kojení předčasně narozených dětí není samozřejmé. Spustit a hlavně udržet laktaci není v případě, kdy se žena bojí o život svého dítěte a budoucnost je nejistá, jednoduché. Zkušenosti matek, které porodily předčasně však dokazují, že (i plné) kojení nedonošených dětí je možné.
U všech nezralých dětí je hlavním cílem, co nejvíce zkrátit dobu výživy infuzemi a co nejdříve děti živit pouze mlékem. Někdy je však cesta k tomuto cíli trnitá, protože existuje mnoho komplikací, které to mohou zpomalit.
Dle zralosti a schopnosti sání jsou děti přikládány ke kojení, krmeny stříkačkou či savičkou, nebo jim je mléko podáváno přímo do žaludku sondou.
Mateřské mléko nejen pro správné fungování imunity
Mateřské mléko je nejpřirozenějším, nejideálnějším a současně i nejlevnějším způsobem výživy každého dítěte. Je zdrojem faktorů obranyschopnosti a má výborný vliv na psychiku a vývoj dítěte. Obsahuje řadu imunologických a protizánětlivých faktorů posilující imunitu nezralého organismu. Složení mateřského mléka se také podílí na správném osídlení trávicího traktu.
Pro nezralé dítě, které je vůči infekci téměř bezbranné, je to zvlášť cenný dar. Mléko matek, které porodily předčasně, má zvláštní složení uzpůsobené potřebám nedonošeného dítěte. Po určitou dobu od porodu obsahuje až dvojnásobné množství bílkovin ve srovnání s mlékem matky dítěte donošeného. Po několika dnech má matka předčasně narozeného dítěte malé množství mleziva (kolostra). Od 5. dne po porodu se mlezivo začíná měnit ve zralé mateřské mléko. U maminek nezralých dětí se kolostrum tvoří ještě do 10. – 14. dne života.
Jak podpořit laktaci?
Je důležité se co nejdříve s aktuální situací smířit, přijmout ji. Věřit týmu lékařů a sestřiček, že budou dělat vše pro záchranu vašeho miminka. Velmi příznivě na laktaci působí vaše časté návštěvy, pohled na miminko, jeho pohlazení, klokánkování. Naopak stresové hormony jeho tvorbu tlumí.
Nejdůležitějším krokem je však dostatek tekutin, celkem 2-3 litry za den. Pro stravu maminek nedonošených dětí platí stejná doporučení jako pro maminky donošených novorozenců.
Odsávání mateřského mléka
Nástup laktace se po porodu v termínu podporuje časným a častým přikládáním k prsu. U nezralých miminek to často není možné. V tomto případě je nutné stimulovat bradavky uměle, ať již rukou či pomocí odsávačky. Zpočátku ji provádějte 8 – 12x denně, tedy i v noci. Odstříkávání mateřského mléka je „řehole“, která bude nějakou dobu trvat. Čím je vaše miminko nezralejší, tím bude tato doba delší.
Pokud zatím v prsou žádné mléko není, je vhodná délka ostříkávání pouze několik minut. V dalším období je délka odsávání dána množstvím mateřského mléka a pocitu plnosti v prsou.
Kdy lze miminko přiložit k prsu?
Asi od 28. týdne těhotenství jsou miminka, pokud jsou v celkově dobrém klinickém stavu, schopna přichycení a pevného uchopení prsu rty. V tomto období přikládáme pouze k plně odstříkanému prsu. Můžeme miminku nakapat pár kapek mléka na jazyk, aby si začalo uvědomovat chuť a vůni mléka. Toto přikládání má velký význam hlavně pro podporu laktace.
Zkoušet přikládat miminko k neodstříkanému prsu si můžeme dovolit někdy kolem 32. – 33. gestačního týdne, kdy dozrává koordinace mezi sáním, polykáním a dýcháním a je již plně vyvinut sací reflex. Ze začátku to dětem moc nejde, jsou rychle unavené, zvládnou to tak 1 – 2x denně. Postupně se nakojené dávky zvyšují. Plné kojení nezralých miminek může být někdy obtížnější.
Fortifikace mateřského mléka
V růstové fázi nezralého miminka mateřské mléko často nestačí pokrýt jeho kalorickou denní potřebu. V tomto případě mateřské mléko obohacujeme speciálně vyráběnými fortifikátory pro nedonošené děti. Obsahují bílkoviny, cukry, vitamíny a stopové prvky a zvyšují tím kalorickou hodnotu mateřského mléka. Výživa každého nezralého miminka musí být „ušita na míru“. Jeho hlavním výstupem musí být dobré prospívání, adekvátní hmotnostní přírůstky.
Co když žena nemá dostatek mateřského mléka?
Pokud vlastní mateřské mléko není k dispozici, jsou děti krmené cizím mateřským mlékem z certifikovaných bank mateřského mléka nebo speciálními mléky určenými pro nezralé děti. Pokud krmení mlékem není z nějakého důvodu možné, je výživa podávána prostřednictvím infuzních roztoků.
Na cestě domů. Na cestě k plnému kojení.
Poslední týdny hospitalizace, kdy se miminko bude učit „už jen jíst“, jsou psychicky nejvíce náročné. Zlepšování v pití je mnohem pomalejší, než léčba komplikací. Většinou není zlepšování plynulé, dny se zdají být velmi dlouhé a nekonečné. Ale nakonec se to všechny děti naučí, jen jim musíte věřit.
Autor textu: MUDr. Milena Dokoupilová, primářka Novorozeneckého oddělení nemocnice Hořovice
Zásady pro správné odsávání mateřského mléka:
- pravidelně odsávejte pomocí kvalitní elektrické, ideálně dvoufázové, odsávačky
- odsávejte každé 3 hodiny
- nevynechávejte noční odsávání (nejvíce se mléka tvoří nad ránem, kolem 3. – 4. hodiny)
- nevíte-li si s něčím rady, zeptejte se sestřiček na oddělení neonatologie
- odsáté mléko uchovávejte v lednici, případně zmrazte
Babské rady k podpoření laktace
Dodnes se babskými radami řídíme, věříme jim. Ony totiž fungují! A proto přinášíme pár posbíraných, generacemi ověřených rad, jak posílit laktaci.
- dostatek tekutin
- pití kávovinových nápojů jako je Melta, Caro, Karo…
- užívání Pangaminu – pivovarských kvasnic
- pití čaje (odvaru) z chmelových šištic
- pití černého piva (s mírou)
- zobání neloupaných mandlí
- z jídel například smetanová koprová omáčka nebo třeba zapražená polévka (jakákoliv polévka, zahuštěná jíškou)
- rúzné druhy bylinek, jako jsou např. fenykl, anýz, kopřiva, kopr, majoránka, jeřabina, kmín, kopřiva, bazalka, pískavice, lékořice, chmel, maliník, mateřídouška, pampeliška, heřmánek, kontryhel (tip: vaříte-li brambory, přídejte do nich místo kmínu fenykl, pečete-li chléb, přisypte semínka anýzu!)
- POZOR!!!! Některé bylinky naopak laktaci mohou snižovat! Jde například o: šalvěj, máta peprná, třezalka, kostival, echinacea nebo například ženšen.
- laktaci také podporují teplé obklady na prsa, teplá sprcha či vypití teplého nápoje půl hodiny před kojením dítěte.
- pro zvýšení tvorby mléka lze použít i éterické oleje- masáž éterickým olejem např. od firmy Weleda: Oleum Lactagogum
A na závěr dva recepty na bylinkové čaje, které by měly pomoci zvednout tvorbu mateřského mléka:
Čaj č. 1: Potřebovat budete tuto směs: anýz, fenykl, černuchu, kopr, majoránku a meduňku. Vždy po jednom díle. Postup je následovný: smíchat, zalít vroucí vodou, deset až patnáct minut nechat vylouhovat a pít třikrát denně, dokud se situace s mlékem neupraví.
Čaj č. 2: 1 pol. lžíce fenyklu, 1 pol. lžíce anýzu, 1 pol. lžíce kopru a 1 pol. lžíce majoránky – to vše dát do nádoby a zalít litrem vařící vody. Nechat 15 min. odstát a pak scedit a popíjet během dne.
PŘEČTĚTE SI DÁLE:
- Rozhovor s vrchní laktační sestrou z apolinářské porodnice Miluší Plecerovou
- Příběh Henrietty o kojení její dcery, která nevážila při porodu ani 700 gramů
- Rozhovor s paní primářkou MUDr. Chvílovou Weberovou o přínosu mateřského mléka
- Základní rady zkušené laktační poradkyně Miluše Plecerové
- Článek oceňované laktační poradkyně Evy Kuběnové o kojení předčasně narozených dětí
- Článek o využití kinesiotapu pro podporu a udržení laktace