Název „rizikové těhotenství“ je obecným názvem pro všechna těhotenství, jejichž průběh byl nějak ohrožen či narušen. Pokud je těhotenství označeno za rizikové neznamená to, že bude mít matka nebo dítě v budoucnu zdravotní obtíže a naopak.
Příčiny rizikového těhotenství: hrozba předčasného porodu, hrozba potratu, krvácení během těhotenství, nízce nasedající placenta nebo její nedostatečná funkce, podezření na vývojovou vadu plodu, Rh inkompatibilita, těhotenská cukrovka, atd.
Důležitou roli během těhotenství hrají: genetická zátěž, věk matky (otce), aktuální zdravotní stav matky, psychický stav matky, případně průběh předchozího těhotenství a do rizikové skupiny spadají vícečetná těhotenství, těhotenství po umělém oplodnění a těhotenství po léčené neplodnosti.
Patologické těhotenství = vážně nemocná matka, plod, nebo oba současně.
Na rizikovém, až patologickém těhotenství se podílejí: užívání návykových látek, nízká životní úroveň, neúspěch v předchozích těhotenstvích, konfliktní vztahy s partnerem nebo rodinou, atp.
Pakliže je Vaše těhotenství rizikové, snažte se pochopit a znát důvody, kvůli kterým k tomu došlo. Ve většině případů není nutná hospitalizace ani izolace těhotné ženy v domácím prostředí, jen je nutné průběh jejího těhotenství sledovat pečlivěji. Nebojte se ptát svého lékaře, dbejte na jeho doporučení a nevystavujte se zbytečnému nebezpečí. Informace a příběhy, které si vyhledáte sama, nepovažujte za směrodatné právě pro Vaše těhotenství, přistupujte k nim s rozvahou a konzultujte své obavy z nich s odborníkem.