Co je asfyxie a kdy se vyskytuje? Asfyxie se vyskytuje, když je přívod kyslíku do těla (nebo části těla) snížen na kritickou úroveň. Je-li hladina kyslíku na velmi nízké úrovni, je tento stav nazýván hypoxií. V případě, že je přerušen přívod krve, jedná se o ischémii. Asfyxie je velmi nebezpečná, může nenávratně poškodit orgány.
Asfyxie se může objevit před narozením, během porodu nebo (méně často) v důsledku velkých komplikací po narození.
Asfyxie při porodu se vyskytuje v 1-2 případech na tisíc porodů v termínu, což vede k onemocnění mozku nazývané encefalopatie (nebo hypoxické-ischemické encefalopatie nebo HIE). Během porodů předčasných se vyskytuje o něco častěji. Nicméně: předčasně narozené děti často tolerují nízké hladiny kyslíku o něco lépe než děti narozené v termínu. Případy postižení encefalopatií nejsou tedy tak časté.
Asfyxie je častější v případech, kdy matka trpí cukrovkou či vysokým krevním tlakem.
Jaká je příčina? V děloze dítě dostává kyslík z matčiny krve přes placentu a pupeční šňůru. Asfyxie může nastat, když je tento přenos kyslíku narušen, například proto, že se pupeční šňůra zablokuje. Tok krve může být také snížen kvůli nízkému krevnímu tlaku u matky. V tomto případě se může stát, že placenta se předčasně oddělí od dělohy (tento stav se nazývá ablace placenty). Tato těžká komplikace těhotenství se málokdy odhalí včas...
Jak je asfyxie diagnostikována? Před porodem se k včasnému varování před afyxiíí používá fetální monitorování srdeční frekvence. Nedostatek kyslíku lze také zjistit pomocí krevních testů: vzorek krve, který ukazuje příliš mnoho kyseliny v krvi, může naznačovat nadcházející problémy, které vedou k předčasnému porodu. Vzorek krve může být po porodu odebrán z pupečníkové cévy pro zjištění stavu dítěte.
Po porodu jsou pečlivě vyšetřeny děti, u nichž je podezření na asfyxiologii. Zjišťují se změny mozkových funkcí. Elektroencefalogram (EEG) se často používá k ověření úrovně elektrické aktivity mozku. K vyšetření lze použít i ultrazvuk, a to k identifikaci jakýchkoli závažných problémů v mozku. Později mohou lékaři navrhnout vyšetření magnetickou rezonancí (MRI), aby zjistili eventuální poškození mozku.
Asfyxií mohou být postiženy i jiné systémy orgánů (nejen mozek). Tyto ale mívají tendenci se zotavovat bez problémů
Jaká je léčba? Hlavní strategií léčby je zajistit, aby byl kyslík dodáván všem tkáním v těle, a to zvyšováním úrovně kyslíku, který dítě dýchá, nebo udržování hodnot krevního tlaku. Někdy je třeba i podávání určitých léků.