Co je to hypoglykémie? Cukr (glukóza) je nezbytným zdrojem energie v těle. Po narození hladina cukru v krvi klesá, a zůstane-li příliš nízká, může způsobit poškození mozku a další zdravotní komplikace. Nízká hladina cukru v krvi (nazývaná hypoglykémie) se vyskytuje v okamžiku poklesu hladiny glukózy v krvi na méně než 30 mg / dL (miligramů na deciliter) (1,65 mmol / l (milimolů na litr)) během prvních 24 hodin po porodu nebo méně než 45 Mg / dL (2,5 mmol / l). Mírná hypoglykémie může být prvních několik dní asymptomatická, tzn. bez vnějších projevů.
Hypoglykemie je u novorozenců jedním z nejčastějších problémů. Děti, které se narodily předčasně, malé pro gestační věk nebo po cukrovce u matky, jsou vystaveny vyššímu riziku vzniku tohoto onemocnění.
Jaká je příčina? Příčiny hypoglykémie zahrnují omezené zásoby glykogenu (mohou být přeměněny na glukózu) a zvýšená potřeba glukózy. K tomu dochází ve výše uvedených třech podmínkách. Může se také vyskytnout při infekci nebo při poklesu tělesné teploty dítěte. Existuje mnoho dalších vzácnějších příčin nízké hladiny cukru v krvi.
Jak je hypoglykémie diagnostikována? Symptomy zahrnují: slabý svalový tonus (hypotonie), letargii nebo apatii, špatný příjem potravy, modrou nebo fialovou barvu kůže (cyanózu), apnoe, nízkou tělesnou teplotu (hypotermii)... Kojenci s rizikem hypoglykémie jsou po porodu obvykle vyšetřeni měřením hladiny cukru v krvi. Sestra, porodní asistentka nebo lékařka odebere malý vzorek krve z paty dítěte, z žíly nebo z intravenózního katétru (bez infuze glukózy!). Tento vzorek lze analyzovat buď pomocí specifického přístroje pro testování hladiny cukru v krvi (nazývaného také glukometr) nebo laboratorní analýzy. Někdy se tento screening opakuje v pravidelných časových intervalech během prvních hodin nebo dnů, v závislosti na celkovém zdravotním stavu dítěte.
Jaká je léčba? Pokud hypoglykémie přetrvává, navzdory orálnímu podávání glukózy, nebo je spojena se závažnými příznaky, lékařský tým může dávkovat extra glukózu perorálně nebo intravenózně dávkováním tekutiny obsahující glukózu (obvykle 5% nebo 10%) ke stabilizaci hladiny glukózy v krvi. Podávání glukózy závisí na zdravotním stavu konkrétního dítěte.