Máma je důležitá za všech okolností
MUDr. Magdalena Chvílová Weberová
Primářka novorozeneckého oddělení
Nemocnice Havlíčkův Brod
Milí rodiče, možná čekáte na porod, který nastane dlouho před termínem. Možná je vaše miminko mnoho kilometrů vzdálené na JIPu, možná v náruči držíte tak trochu „jiné dítě“. Jistě jste jiní vědomím sdělené diagnózy a svými obavami o budoucnost miminka. Jistě jste jiní přestálými obavami, proplakanými hodinami a každým telefonátem, který mohl sdělit tu nejhorší zprávu. Možná jste se ještě nezačali těšit z rostoucího dítěte a možná máte pocit, jako by dítě, dlouho očekávané, nebylo vaše. Máte pocit, že toho křehkého človíčka ani neumíte mít rádi… Jistě jste jiní než řada dalších rodičů, ale mnoho obav a nevyslovených pochybností je obdobných.
Proto:
- Sdělujte si své obavy, nejistotu, strach a pocity selhání. Naslouchejte si vzájemně.
- Věnujte si společný čas. Čas, vlastní rytmus a tempo ponechejte i dítěti.
- Čas, pohlazení, něžné tulení a jemný dotyk mohou zahojit mnoho bolesti těla a bolesti z odloučení – počítejte s přestálou bolestí miminka i svojí. Je normální, že zpřetrhaná pouta se opravují měsíce.
- Kojení za pomoci hormonů péče a lásky (oxytocinu a prolaktinu) může pomoci postupně hojit bolesti. Miminko je velkou většinou v náruči u maminky blažené a spokojené. Náruče potřebuje vaše dítko hodně.
- Netrapte se, když se kojení nerozběhne hned. Každá kapka mléka od mámy je láskyplným darem.
- Pokud se kojení nepodaří, mějte na paměti, že vaše náruč, jemné, láskyplné dotyky, vaše blízkost, pohledy, úsměv, jemné promlouvání a váš zpěv při chování dítěte v náruči, prostě celková pohoda, dítěti velice pomáhají a jsou pro ně i tak bezpečím a jistotou. Posilují vaši vzájemnou blízkost.
- Nebojte se žádat o pomoc, konkretizujte své požadavky (úklid, vaření, pomoc s kojením).
- Nechtějte být ideálními rodiči, nebojte se chyb. Máte právo být nedokonalí. Strach, že nedostojíte všem představám a úkolům, které jste si dali, vás může dlouhodobě svazovat a bránit sžívání se s miminkem.
- Máte právo na únavu, máte právo se zlobit a plakat.
- Dítě bude jiné než vysněný ideál, kojení nezralého nebo nemocného dítěte (stejně jako péče o ně) je zpočátku docela pěkný kolotoč. Nebojte se svěřit dítko babičce a spěte, odpočívejte, relaxujte. Věnujte čas spánku i svému odpočinku kdykoli je to možné.
- Nezavírejte se do svých čtyř stěn, předčasný porod nebo nemocné dítě není vaše vina ani hanba.
- Nebojte se vyhledat pomoc odborníků a kontaktujte se s rodiči s podobnými zkušenostmi.
- Nelitujte sebe a nelitujte ani dítě – naučte sebe i je žít s možným zdravotním problémem.
„Jiné je Tvé dítě,
jiné ve svém duševním bohatství, jiné v rozvoji svých schopností,
jiné ve vztazích ke světu, jiné ve svém jednání i počínání,
jiné v běžných reakcích.
Je jiné, ale ne horší.“ Heinrich Behr
Od početí se píše životní příběh nové lidské bytosti
Genetický základ (dar od otce a matky při početí) je prvotní plán, který podmiňuje anatomii, růst a vývoj dítěte. Oplozené vajíčko má obrovskou potenci vývoje a obsahuje plán, v němž je skrytá celá budoucnost přicházejícího člověka. Každý jedinec má svou vlastní „mozaiku“ z možných variant genů. Základ dědičnosti ovlivňují od početí v dobrém nebo ve zlém směrování vývoje vlivy okolí (epigenetika). Jde o děje, které ovlivní tělesný i psychický vývoj človíčka jako celku. Psychologie i medicína již léta užívají termín „prenatální dítě“. Věda ukazuje, že na životě nenarozeného dítěte se podepisují i takové okolnosti, jako je zdravotní stav matky před početím, její tělesná hmotnost, neřesti, nebo naopak zdravý životní styl. Některé změny způsobené epigeneticky se mohou přenášet do dalších generací. I když jde o problematiku velmi složitou a komplexní, je dobré si uvědomit, že vhodným životním stylem v těhotenství, správnou výživou a pozitivním naladěním mysli lze spolurozhodnout o zdraví nejen vlastního dítěte, ale i o zdraví svých vnoučátek.
Každý rostoucí „plod“ se vyvíjí v těle matky jako člověk, od počátku. Program vývoje je založen již při početí a každé dítě se vyvíjí v neopakovatelnou, originální bytost, která půjde životem svou cestou radosti, slz, bolestí, vztahů a lásky.
Být maminkou je povoláním k lásce
Role maminky patří k příběhu ženy. Téměř u každé ženy nadejde čas, kdy se odhodlá předat péči, kterou dostala od svých rodičů. Životní etapa časné dospělosti má několik úkolů, nejdůležitějším se jeví předání nového života. Většina žen dospěje k rozhodnutí přijmout dítě. Ne všechny ženy mají to štěstí, že se maminkou stanou. Mateřství má svůj čas (věk) a prostor v běhu života. Je to zákon zachování rodu, zákon předání lásky novému životu.
Mateřství je vývojový úkol
Rodiče jsou spolutvůrci nového života (doufejme) v láskyplném odevzdání se. Ani to však nemusí být samozřejmostí na samém začátku. Několik procent (asi 6 %) dětí se rodí za pomoci umu medicíny a techniky in vitro oplozením. Na tomto počátku života stojí často strach, zmařené naděje, bolest překonaných, ale v duši uschovaných ztrát.