Úvodní slovo
Když přichází na svět miminka do dlaně…
Cílem knihy je jediné – aby těhotné ženy, kterým hrozí riziko předčasného porodu, nebyly ztracené, nebo alespoň ne tak moc ztracené... Aby našly odpovědi na široké spektrum svých otázek, nebo přinejmenším aby věděly, kde hledat a jak začít. Aby se zorientovaly a případně i připravily na první dny po předčasném porodu.
Je samozřejmé, že na předčasný porod se připravit nedá. Tato kniha vznikla s vírou, že může v mnohém maminkám pomoci a být jim oporou.
Na knize se podíleli gynekologové, porodníci, porodní asistentky, neonatologové, psychologové, pediatři, zdravotní sestry a také maminky, které si prošly cestou rizikových oddělení nemocnic a jejichž příběh je spojen s předčasným narozením jejich dětí.
Kniha je souborem textů odborníků, kteří se s láskou a péčí starají o ty nejmenší pacienty a jejich maminky nejen na odděleních perinatologických center po celé České republice. Součástí knihy jsou i příběhy, které rodičům předčasně narozených dětí pomáhají věřit, že i jejich miminko projde touto náročnou cestou dobře až do dne, kdy si jej odnesou šťastně domů. V knize najdete mnoho informací, které se opakují, opakování je ale matka moudrosti. Každý odborník má jiný pohled na věc a každé prostředí je jiné. Každý rodič vnímá tuto náročnou situaci jinak.
Věříme, že v článcích najdete informace, které vám pomohou lépe překonat těžké období, ve kterém se nyní nacházíte.
Lucie Žáčková, DiS
výkonná ředitelka Nedoklubka,
maminka dcery narozené ve 26. týdnu těhotenství
Předmluva
Rezonance lásky
Život si to občas řídí po svém a někdy nás nejistota z dnů budoucích zmrazí natolik, že i dýchat, jíst nebo spát se zdá jako nadlidský výkon. Často jsem se od dob, kdy se předčasně narodila naše druhá holčička, zamýšlela nad tím, co dělat v takovou chvíli. V dny, kterým dávám bodovou hodnotu tak půl bodu z deseti. Co jsou moje jistoty v dobách nejistoty a jestli nějaké mám. Protože někde přece člověk začít musí. Alespoň pokud si nechce strachem, úzkostí a nejistotou stáhnout úplně smyčku kolem hrdla... Nebo ne? A po mnohých hlubokých úvahách mi opětovně vychází jedna jediná proměnná, která tu jako jistota je vždy...
A tou je LÁSKA.
Protože tam, kde je LÁSKA, strach nemá prostor. V tu chvíli, kdy vás píchá pod sedmým levým žebrem, dva palce doleva a centimetr vzhůru, na spojnici mezi pravou a levou plící, v kolmici středu klíční kosti, těžko můžete zároveň cítit stažené hrdlo, dech mělký a mdlý jako u umrlce a studené krůpěje potu stékající dolů obratel po obratli. To není medicínsky možné...
LÁSKA dřímá v každém z nás a dřímá tam i v dny s bodovou hodnotou nula celá pět. Prožitky lásky jsou nám prostě a jednoduše vrozené – čekají možná jen na to, až je probudíme a jestli je umíme a chceme probudit, i přestože už strach převzal plně otěže. Možná už některé věci nezměníme a nevezmeme zpátky, ale vždycky můžeme čelit překážkám ruku v ruce s tou silnou a všeprostupující vibrací, která naší duši chtíc nechtíc našeptá úsměv a tělo zcela ochromí lavinou horka od hlavy až po palce na nohou.
LÁSKA je totiž tou znásobující silou naší existence... LÁSKA je tou jistotou v dobách nejistoty...
Hojivý vliv láskyplných vztahů a láskyplných interakcí na náš život již dnes potvrzuje i řada studií. Jedním z velkých a úžasných objevů naší éry je fakt, že mozkové dráhy se zapojují na základě našeho každodenního života – těch jednotlivých drobných kroků v něm, myšlenkových pochodů a zejména pak EMOČNÍCH prožitků. A takovéto opakované zapojování okruhu ho posiluje a automatizuje. A nakonec to, čemu věnujeme nejvíce pozornosti, nás vlastně definuje. To, jak se rozhodneme strávit nenahraditelné hodiny našeho života, nás doslova tvoří a také proměňuje. Velmi tedy záleží, jestli to bude v energii lásky, nebo energii strachu...
Všechny vztahy mění mozek a vrývají do něj stopy, ale úplně nejdůležitější v tomto ohledu jsou intimní a láskyplná pouta, která mění jemné mozkové okruhy, formují vzpomínky, tok paměti a myšlenek, emoce, a tím i ten konečný výsledek – vlastní „JÁ“. Funguje to takto hned od prvopočátku nového života.
Při narození začne mozek tvořit nové nervové okruhy na základě příběhu, který se psal ještě za života prenatálního. Každá velká věc, jejíž podstatou je ona tolik skloňovaná láska, začíná výkřikem. Začátek nového života budiž toho mohutným důkazem. Nový život, nový člověk, nová duše jsou náhle ponořeni do výrazných a vzrušujících pocitů, syrových emocí, podivných předmětů a tváří, hry stínů a světel – ale především do pečovatele, jehož kouzlo je v tu chvíli víc než ohromující, je nejsilnější ze všech, má moc léčit, ochraňovat, měnit...
Snímky mozku jasně ukazují synchronizaci neboli jakési sladění mozku matky a dítěte. Ale to, co nemohou ukázat, je vnitřní emocionální pouto, které nepatří vlastně ani jednomu z nich a zároveň je jich obou. Je to komunikační kanál beze slov, komunikační kanál srdce, pohledů do očí a instinktů. Díky obrovským pokrokům v lékařských zobrazovacích metodách již existují důkazy, že při prvním přikládání dítěte se otiskují do jeho mozku stopy, které formují vzorce celoživotního chování, myšlenek, sebeúcty a lásky... Říkejme tomu takové mozkové gravírování mentálních map po porodu. Podobná nervově-chemická alchymie pokračuje po celý život, ale stále tu zůstává otisk z raného dětství, z dob těsně po porodu, který hraje zásadní roli po zbytek života.
Milující vztahy a jejich projevy v podobě doteku, hlazení, chování apod. tedy naprosto jasně mění mozek ze všeho nejvýrazněji a milující dotek stačí ke změně mnohého, ne-li všeho. James Coan, neurovědec z University of Virginia, provedl v roce 2006 experiment se ženami, jejichž vztahy byly šťastné a naplněné láskou, a vyvolával u nich elektrickým impulzem do kotníku bolest. Testy zaznamenaly jejich úzkost před impulzem a při bolestech. Zcela zásadním zjištěním bylo, že mozek žen v tomto experimentu ukázal klid na místech spojených se strachem a úzkostí. A naopak místa spojená s potěšením a pociťováním lásky a bohatá na opiáty jasně zářila. Co to tedy vše vlastně v překladu znamená? Jak to funguje mimo laboratoř a experimenty?
Když váš mozek ví, že jste s někým, komu můžete věřit, nemusí plýtvat drahými prostředky, které mu pomáhají zvládat stres a hrozby. Místo toho může věnovat energii např. dolaďování PROCESU LÉČENÍ. Jeho dveře vnímání jsou totiž v tu chvíli dokořán otevřeny. Láska tedy mění všechno, dokonce i mozek, náš řídicí orgán, a tedy i tělo.
LÁSKA je totiž tou znásobující silou naší existence... LÁSKA je tou jistotou v dobách nejistoty... Nekonečně více a nikdy méně...
MUDr. Kateřina Fialová, Ph.D.
koordinátorka Nedoklubka pro FN Brno,
maminka dcery, narozené ve 30. týdnu těhotenství
Příběh korektorky na úvod
Moje provázání s Nedoklubkem začalo odlišně, než je zvykem. S manželem jsme stáli před rozhodnutím, jestli při IVF vložit jedno, nebo dvě embrya. Samozřejmě jsme věděli, že se dvě nedoporučují, protože jsou vyšší rizika komplikací. Ale naprosto iracionálně jsem vždycky doufala ve dvojčátka. Ve své naivitě jsem si představovala, jak porod bude jednodušší, nebudu muset řešit, jestli a kdy další dítě (prostě vyleze hned za tím prvním, na úvahy nebude prostor). Říkala jsem si, že to bude sice na začátku hrozně náročné, ale pak budu těžit ze stejného věku tím, že si spolu vyhrají, budou mít stejné potřeby, nebudu řešit dvě různá vývojová období naráz apod. Doufám, že jsem právě záchvatem smíchu prodloužila život všem rodičům vícerčat… S mou čerstvou mateřskou zkušeností absolutně nechápu, jak to zvládáte jen se dvěma rukama, jedním párem očí a bez obraceče času (fanoušci Harryho Pottera vědí). Jestli vám permanentně nejde každé oko jinam a k tomu zvládáte sprchu víc než jednou týdně, jste pro mě superhrdinové!
Ani po pročtení všech možných studií jsem se pořád nedokázala rozhodnout. V říjnu 2019 jsem narazila na nabídku Petry Kašparové, redaktorky Nedoklubka, která hledala pro jejich časopis korektorku jako dobrovolnici. Cítila jsem, že přesně to potřebuju – poznat příběhy opravdových lidí, kteří si tím prošli, a být trochu víc prospěšná společnosti. A jsem šťastná, že si mě Petra ke spolupráci vybrala, obohatilo mě to v mnoha ohledech.
Možná se chytáte za hlavu, jak jsem vůbec nad takovou rizikovou věcí jako vícerčata mohla uvažovat. Když opominu svou dětinskou tužbu, určitou roli hrál i můj vyšší věk, kdy jsem měla strach, že už „nestihnu“ druhé. Zvlášť, když to první nám „trvá“ tak dlouho. Hormony a biologické hodiny jednoduše umí přehlušit hlas rozumu… Ale ne, dvojčátka to nakonec nebyla. 😊 Přesto mi Nedoklubko a tato kniha v těhotenství i po porodu mnohokrát pomohly. Nabídka Nedoklubka na její korekturu přišla přesně v den, kdy jsem končila 24. týden těhotenství…
Z těch ryze praktických věcí jsem si dala velký pozor, aby prvotrimestrální screening proběhl v místě, kde stanovují riziko vzniku preeklampsie. Díky čtení o výzkumu pana doktora Kouckého o souvislosti předčasného porodu a zkracováním děložního hrdla mezi 20.–30. týdnem těhotenství jsem si u svého gynekologa vymínila cervikometrii. To vše mi přinášelo větší klid do těhotenství, přitom jsem věděla, že i negativní výsledky jsou ve své podstatě pozitivní, protože se dá leccos zachránit právě díky včasnému zjištění. Celkově mi nabyté informace dávaly pocit, že bych se v případě potřeby necítila úplně ztracená a zoufalá. Myslím, že jsem i lépe vnímala svoje tělo a jeho signály. A jeden obrovský šutr mi ze srdce spadl při dosažení mety 24. týdne těhotenství.
Svého muže jsem tedy poněkud vyděsila a následně pobavila, když jsem na začátku sedmého měsíce při korektuře knihy vyskočila najednou z gauče a začala balit tašku do porodnice. Uvědomila jsem si totiž, že v mém stavu už většina žen z příběhů měla porod dávno za sebou, a já nemám sbalený ani kartáček na zuby! Přiznávám, v tomto měly prsty rozbouřené hormony, na jejich uchlácholení stačilo tu tašku připravit a hodit do chodby.
Naše dcerka na svět naštěstí nespěchala, ba právě naopak. Oproti asi všem příběhům v této knize a svým vlastním obavám jsem přenášela. Jak ale těhotenství bylo bez komplikací, porod a doba těsně po něm nám to bohužel vynahradily. Čert vem porod, sice se dost zkomplikoval, ale co už. Dcerka se však nalokala zakalené plodové vody a už den po porodu se zjistilo, že bojuje se silnou infekcí.
Moje unavené a bolavé tělo tak dostalo zásah, na který nebylo připraveno, a to přímo do srdce. Beátka musela jít do inkubátoru, aby během léčby hlídali její životní funkce a rovnou začali řešit novorozeneckou žloutenku, která se spolu s infekcí objevila. Zůstala mi tak prázdná náruč a oči pro pláč. Věděla jsem, že je to nutné, že to je jen na pár dnů, že se dějí mnohem horší věci, že… Přesto jsem se cítila, jako by mě byla jen půlka, a měla jsem hrozné výčitky vůči tomu drobečkovi, který vůbec nic z toho zlého, co se mu dělo, nemohl chápat. Přitom ta jediná, na kterou se ve svém krátkém životě plně spoléhal – máma – tam nebyla.
Chodila jsem Beátku pravidelně kojit, byť to tak krátce po porodu bylo jen o přikládání a pak krmení přes stříkačku. Seděla jsem s ní ve společné místnosti, kde jiné maminky odstříkávaly mléko nebo se radily se sestřičkami ohledně kojení či přebalování, ale vůbec pro mě okolí neexistovalo. Jen jsem malé šeptala, jak je hrozně statečná, že všechno bude v pořádku, kdo všechno ji pozdravuje a posílá pusu, že budeme spolu hned, jak antibiotika zaberou – a nikdo a nic nás už nerozdělí. Ona na mě koukala tím hlubokým pohledem, díky kterému jsem i já věřila, že to spolu zvládneme. „Vrátit“ ji do inkubátoru bylo hrozně náročné, pokaždé jsem odcházela v slzách a s výčitkami, že mě malá bude volat, a já tam nebudu.
Dostala jsem jen dvoudenní „ochutnávku“ toho, co musí maminky nedonošeňátek ustát, a musím říct, že je naprosto bezvýhradně obdivuju. Věřím, že lidé umí být ohromně silní, když je to potřeba, ale v matkách je snad síla celého vesmíru. Láska k tomu našemu drobečkovi v nás probouzí neuvěřitelné schopnosti.
Díky Nedoklubku jsem poznala příběhy lidí, kteří v sobě našli obrovskou sílu bojovat proti všem úskalím po boku těch největších bojovníků, i když jejich velikost netkví právě v rozměrech. Zjistila jsem, že v těch pro mě do té doby děsivých místech – porodnicích – pracují andělé v bílých pláštích, kteří se ze všech sil snaží, aby miminka byla v pořádku a cítila se co nejvíc v bezpečí. A také jsem získala neutuchající víru, že ať se stane cokoliv, opravdu v tom nebudu sama. Zároveň vidět, že existují šťastné konce i tam, kde na začátku vypadalo všechno tragicky, mě zvláštním způsobem uklidňovalo.
Jestli jsem se něco naučila, tak věřit. Věřit své maličké, věřit svému tělu, věřit doktorům a sestřičkám, věřit svému muži, věřit sobě. Věřte, zázraky se dějí, obzvláště těm, kteří na ně věří…
Mgr. Michaela Popelářová, Ph.D.
korektorka publikací Nedoklubka,
maminka dcery narozené ve 42. týdnu těhotenství
Úvod
Čekání na miminko do dlaně…
Ocitla jste se na oddělení rizikového těhotenství nebo rovnou před porodním sálem a vaše miminko by správně mělo v bříšku ještě nějakou dobu být? Právě vám patří následující řádky.
Nechcete, aby to byla pravda, chcete se probudit ze špatného snu, který se vám možná teď občas zdával...
Cítíte se špatně, bolí vás duše a nejspíš i tělo. Bojíte se, že porodíte předčasně. Lékař vám řekl, že by se to mohlo stát.
Dnes? Zítra? Nebo za pár dní? Vydržím ještě aspoň měsíc? Může se stát zázrak? A k tomu spousta dalších otázek, na které vám s jistotou nikdo neodpoví. Přesto se ptejte na všechno, co vás zajímá, a odpovědi si zapisujte. Může vám to pomoci rozeznat chvíli, kdy vy nebo vaše miminko budete potřebovat lékařskou pomoc. Předčasně narozená miminka potřebují péči perinatologických center, pokud je předčasný porod už nevyhnutelný, měla by být v péči takového centra maminka dřív, než porod nastane. Rozpoznání té chvíle proto může být moc důležité. Předčasně narozená miminka potřebují péči perinatologických center, pokud je předčasný porod už nevyhnutelný, měla by být v péči takového centra maminka dřív, než porod nastane. Někdy to ale není možné... V případě, že se miminko narodí předčasně mimo perinatologické centrum, je do nejbližšího vždy co nejrychleji převezeno a je mu poskytnuta ta nejlepší možná péče už v době převozu.
Věříte, že jste po dozorem lékařů v bezpečí, ale vůbec si nepřejete v této situaci být... Vaše pocity jsou protichůdné a mění se z minuty na minutu, protože pracovat s nejistotou, strachem a rozbouřenými hormony není procházka růžovým sadem...
Důvěřujte zdravotníkům, drží nad vámi a vaším drobečkem stráž. A stejně tak důvěřujte i svým pocitům, vnímejte své tělo, může vám mnohé napovědět...
Ing. Markéta Řehořová
členka výkonné rady Nedoklubka,
maminka dcery narozené ve 30. týdnu těhotenství a syna narozeného ve 29. týdnu těhotenství
Naše motivace
Přejeme si podpořit těhotné ženy, kterým hrozí z různých důvodů riziko předčasného porodu.
Chceme dávat víru a naději v dobré konce, předávat informace, rady a zkušenosti odborníků a maminek, které si rizikovým těhotenstvím prošly. Chceme rodičům, kteří se obávají předčasného porodu, vzkázat, že na ně myslíme a víme, jak se cítí. I my jsme si prošli touto cestou, která měla přes všechna úskalí dobrý konec. A takových příběhů je většina. Nejste v tom sami.